Výhybky pri radnici Starého mesta menia po piatich rokoch
V rámci rekonštrukcie električkovej trate robia stavbári aj na koľajovej križovatke Kuzmányho – Hviezdoslavova – Československej armády. Presne na tej, ktorá sa renovovala len v roku 2010. Budú na nej opäť meniť výhybky, ktoré dávali nové pred 5 rokmi.
“Keď sa v roku 2010 rekonštruovala križovatka pri radnici Starého mesta, na stránke Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) bolo napísané, že pri pravidelnej údržbe úsek vydrží 30 rokov. Hovorilo sa, že trať bude vyhovovať premávke tram-trainov a preto sa menili napríklad polomery koľajníc. Ako sa tak teraz pozerám, na križovatke sa asi idú meniť výhybky. Aký je na to dôvod? V roku 2010 vyhovovali a teraz už nie? Neboli to zbytočne vyhodené peniaze?” pýta sa pri pohľade na opäť rozkopanú križovatku jeden z našich čitateľov.
Dúha: Budeme vymieňať
Na to, či budú naozaj vymieňať výhybky, sme sa opýtali zhotoviteľa stavby, konzorcium prešovskej spoločnosti Dúha a poľskej firmy ZUE z Krakova. “Postupujeme podľa projektu stavby, podľa ktorého budeme na tomto úseku meniť aj výhybky,“ znela odpoveď z Dúhy.
Informáciu o výmene výhybiek na spomínanej križovatke nepoprel ani investor, teda mesto Košice. “Meniť sa budú v zmysle projektovej dokumentácie iba výhybky pravého odbočenia z Kuzmányho do Hviezdoslavovej ulice a späť. Dôvodom je fakt, že predmetné dielo je projektované ako duálna trať pre budúce využitie špeciálnych súprav,” upresnila hovorkyňa magistrátu Linda Šnajdárová.
DPMK zatiaľ neodpovedá
S otázkami, koľko výhybiek pred piatimi rokmi na križovatke pri staromestskej radnici vymieňali, aká mala byť ich životnosť a aký je dôvod, že spomínané dve z nich budú teraz vymieňať, sme sa obrátili na DPMK. Odpovede na ne sme však do uzávierky dnešného čísla nedostali.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.