Vyjadrenia odborníkov: Ako vyzerá situácia s opičími kiahňami na Slovensku?
V Európskej únií bol potvrdený výskyt opičích kiahní. Nejde o nové ochorenie a prvýkrát sa toto ochorenie objavilo už v roku 1970 a odvtedy sa prevažne vyskytovalo v krajinách Afriky. Pre redakciu KOŠICE: DNES sa o možnosti výskytu opičích kiahní vyjadrili odborníci z rôznych odvetví.
Inkubačný čas ochorenia sa pohybuje v rozmedzí 6 až 21 dní. Jednými z najčastejších prejavov ochorenia sú bolesť hlavy, svalov a chrbta. U niektorých sa môže prejaviť aj zimnica, opuch uzlín či únava a vyčerpanie. Typická vyrážka sa na tele (najskôr na tvári) môže objaviť v priebehu 5 dní. “Kožné lézie pri opičích kiahňach sa vo všeobecnosti všetky objavujú v rovnakom štádiu, čo je aj charakteristickým znakom varioly (pravé kiahne). Lézie ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách,” uviedol MUDr. Ivan Bakoss, vedúci Odboru imunizácie ÚVZ SR.
Mgr. Eva Chmelanová, vedúca Odboru pripravenosti na biologické hrozby a pandémie ÚVZ SR sa pre KOŠICE: DNES vyjadrila ohľadom pravdepodobnosti šírenia tohto vírusu: “Na základe dostupných zistení je pravdepodobnosť ďalšieho šírenia vírusu medzi širšou populáciou v krajinách EÚ/EHP a celosvetovo veľmi nízka, čo vedie k celkovo nízkemu riziku pre všeobecnú populáciu. Individuálne riziko vzniku opičích kiahní môže byť vysoké pre malé deti, tehotné ženy, starších alebo imunokompromitované osoby,” uviedla.
Na Slovensku nebol zatiaľ zaznamenaný žiaden podozrivý prípad opičích kiahní aj napriek tomu, že v okolitých krajinách sa pár prípadov potvrdilo. “Prípady ochorenia na Slovensku neevidujeme ani v minulosti. Slovensko nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní, avšak máme široké možnosti cestovania, a preto nemôžeme vylúčiť, že budeme mať potvrdený prípad opičích kiahní aj u nás. Reálne riziko vzniku ochorenia existuje. Rozsiahle epidémie nepredpokladáme, ale očakávame sporadické ohniská,” opisuje PhDr. Mgr. Adriana Mečochová, vedúca Sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie ÚVZ SR.
„Je potrebné zvážiť opatrenia, adekvátne reagovať, teda zachytiť prípad, izolovať, dať do karantény prípadne ďalšie kontakty, ale nie je v súčasnosti čas na uzatváranie letov,“ dopĺňa hlavný hygienik Ján Mikas pre agentúru SITA. Rovnako konštatuje, že nie je potrebné panikáriť.
(VT)
Odporúčané články
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.