Výročie deportácie slovenských Židov je mementom, aby sa Slovensko postavilo zlu
Dnešné 80. výročie deportácie slovenských Židov je mementom, aby sa Slovensko postavilo zlu, kým nie je ešte neskoro. Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) to napísal vo svojom profile na sociálnej sieti. Minister zdôraznil, že obete prvého transportu slovenských Židov z Popradu do koncentračného tábora v Osvienčime zostávajú stále mementom, ktoré pripomína, akú tragédiu môže spôsobiť ľudské zlyhanie a totalita.
„Odsudzujem preto všetky formy nenávisti, v mene ktorej boli páchané zločiny počas druhej svetovej vojny a Slovenského štátu. Uvedomiť si ale treba aj dnešné kontexty tohto výročia. Vtedajšie transporty na smrť už boli len vyvrcholením procesov a udalostí, ktoré začali oveľa skôr, a to šírením nenávisti voči jednej skupine ľudí, ktorá sa previnila len tým, čím bola,“ vyhlásil minister.
Korčok pripomenul aj paralelu v deportácii Židov k ruskej agresii na Ukrajine, ktorá má za cieľ „denacifikáciu či odmietanie existencie ukrajinského národa“. Minister konštatuje, že holokaust nechce porovnávať s vojnou na Ukrajine, no vidí v tom určitú podobnosť. „To, čo má na začiatku len slovnú podobu, sa neskôr môže zvrhnúť do toho, čo si dnes smutne pripomíname v súvislosti s prvým židovským transportom zo Slovenska, alebo sa zvrhne do toho, že sa s cieľom denacifikácie Ukrajiny alebo ochrany jedného etnika na Donbase, bombardujú nemocnice, školy a jadrové elektrárne,“ zdôraznil.
Prvý transport 999 slovenských Židov z Popradu do Osvienčimu bol vypravený 25. marca 1942.
Zdroj: (SITA, gko;jme)
Odporúčané články
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Dobrá správa pre vodičov v Košiciach! Na Ceste na Bankov, ktorá bola v uplynulých mesiacoch čiastočne uzavretá kvôli stavebným prácam, sa včera popoludní obnovila obojsmerná premávka.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.