Vyše 200 prípadov domáceho násilia eviduje polícia v Košickom kraji
Problematika násilia páchaného na ženách je už dlhodobo veľmi aktuálnou témou a 25. november je v tento deň Medzinárodným dňom eliminácie násilia na ženách. Každému prípadu, ktorý súvisí s domácim násilím, polícia venuje zvýšenú pozornosť. Dôkladne preveruje každé oznámenie pre podozrenie z domáceho násilia s cieľom predchádzať jeho závažným následkom, a to aj v prípade, že oznamovateľ ešte pred príchodom policajnej hliadky svoje oznámenie odvolá. Pri preverovaní udalosti kladie osobitný dôraz na to, či obeťami domáceho násilia nie sú aj deti.
Za 10 mesiacov 2023 Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach zaznamenalo 239 trestných činov spáchaných v súvislosti s domácim násilím.
Najčastejšími trestnými činmi v rámci riešenia prípadov domáceho násilia sú:
- týranie blízkej osoby a zverenej osoby (147 prípadov),
- nebezpečné vyhrážanie (52 prípadov) a
- ublíženie na zdraví (22 prípadov).
V tejto súvislosti je však potrebné poznamenať, že domáce násilie sa vyznačuje vysokou mierou latencie, zostáva zväčša dlhodobo utajované, pretože osoba páchajúca násilie drží obeť formou psychického nátlaku „v zajatí“, vysvetľuje polícia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Poznáte signál domáceho násilia? TOTO gesto pomáha obetiam
Vyhrážal sa, že ju zabije
Košickí policajti v uplynulých dňoch obvinili z trestného činu nebezpečného vyhrážania 45-ročného muža z okresu Košice okolie, ktorý sa svojej manželke opakovane vyhrážal zabitím, naposledy minulý týždeň, vulgárne jej nadával a vyhrážal sa jej slovami, že „pôjde do zeme“, a že „on si to odsedí aj 10 – 15 rokov“. Vyhrážky voči poškodenej žene dosiahli taký stupeň intenzity, že vzbudili u ženy skutočne dôvodnú obavu, že muž svoje vyhrážky uskutoční. Obvinený muž sa žene vyhrážal zabitím aj v minulosti, pričom za obdobné konanie bol viackrát súdne trestaný.
Policajti muža obmedzili na osobnej slobode a umiestnili do cely policajného zaistenia. Zároveň bol podaný podnet na vzatie obvineného do väzby, ktorý sudca akceptoval. Obvinenému mužovi, ktorý je stíhaný väzobne, za tento skutok spáchaný na chránenej osobe hrozí po dokázaní viny trest odňatia slobody až na tri roky.
Zdroj: KR PZ v Košiciach
Odporúčané články
Pokiaľ bude mať policajt pri kontrole vodiča podozrenie, že je pod vplyvom omamných a psychotropných látok, bude od nového roku môcť použiť takzvanú skríningovú testovaciu súpravu. Parlament dnes totiž schválil novelu zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, ktorú predložil koaličný poslanec Zdenko Svoboda (Hlas-SD). Návrh konkrétne podporilo 79 poslancov, proti nebol nikto a zdržalo sa 66 zákonodarcov.
V uplynulom týždni zasiahli policajné hliadky proti vodičom v Trebišove a Moldave nad Bodvou, ktorí závažným spôsobom porušili dopravné predpisy. Jeden z vodičov mal pozitívny test na omamné látky, zatiaľ čo druhý ignoroval dlhodobý zákaz viesť motorové vozidlo.
Nezodpovední vodiči predstavujú neustále riziko na cestách, pričom alkohol za volantom nie je len problémom u šoférov osobných áut.