Výsledok testu u ženy s podozrením na opičie kiahne je známy
Prešovská nemocnica v utorok (14. 6.) hospitalizovala ženu s podozrením na opičie kiahne. Vzorky boli následne odoslané na vyšetrenie do Bratislavy, kde sa toto podozrenie nepotvrdilo. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na svojej webovej stránke.
ÚVZ informoval o tom, že výsledky laboratórneho vyšetrenia vzorky od osoby s podozrením na opičie kiahne sú negatívne. Išlo už o piatu vzorku s podozrením na toto ochorenie. Výsledky laboratórnych testov všetkých piatich vzoriek boli negatívne. “Hoci klinický obraz alebo osobná anamnéza vo väčšine prípadov nenasvedčovali vysokej pravdepodobnosti potvrdenia diagnózy opičích kiahní, v záujme úplnej istoty sa osobám odobrali vzorky a boli vyšetrené,” uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
Na Slovensku sa zatiaľ nepotvrdil výskyt opičích kiahní a vzhľadom na možnosti cestovania nie je možné vylúčiť, že sa časom opičie kiahne potvrdia aj na Slovensku.
K prenosu opičích kiahní dochádza priamym kontaktom s vyrážkami, telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami. K prenosu môže dôjsť aj nepriamo, napríklad kontaminovanou bielizňou alebo inými kontaminovanými povrchmi.
Zdroj: (ÚVZ, ZL)
Odporúčané články
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.