Výstavba rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany sa začne posledný aprílový týždeň

Výstavba rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany sa začne 25. apríla poklepaním základného kameňa. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková.
„Čo sa týka procesu výstavby, začali sme vytýčením obvodu staveniska, vrátane inžinierskych sietí. Potom sa upravia plochy stavebných dvorov, pripraví sa stavenisko, odlesnenie, odstránenie ornice a mačiny a zdemolujú sa spevnené plochy a oplotenie. Následne preložíme existujúce inžinierske siete a pustíme sa do zemných prác,“ uviedla Žgravčáková. Na rade bude stavba mostov, odvodnenie, inštalácia verejného osvetlenia či protihlukovej steny. Na záver natiahnu vrstvu vozovky, namontujú informačný systém a dopravné značenie, dokončia vegetačné úpravy a zrekultivujú okolité prostredie.
Pre informovaniae verejnosti o postupe prác na stavbe košickej R2 vytvorila NDS špeciálnu webstránku www.kosicenaokolo.sk.
Košická R2 sa začína v križovatke Košice – Juh napojením na už postavenú rýchlostnú cestu R4 a končí sa napojením na v súčasnosti budovanú R2 v mimoúrovňovej križovatke Hrašovík, ktorá sa napája na D1 Budimír – Bidovce. Dĺžka rýchlostnej cesty R2 je 14,261 km. Mimoúrovňová križovatka Košice – Juh je navrhovaná na etapovitú výstavbu.
V rámci tejto stavby dostavajú už čiastočne vybudovanú križovatku v rámci úseku rýchlostnej cesty R4 Košice – Milhosť. Celý úsek R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany (I. aj II. úsek) je na komunikačný systém napojený v piatich mimoúrovňových križovatkách, a to Ludvíkov Dvor, Haniska, Košice – Juh, Krásna a Hrašovík.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články

Ladislav Miko v ďalšej časti KOŠICE: PODCAST predstavuje Košičana Dávida Zbojka, ktorý veľkú časť roka trávi v zahraničí v Dubaji.

V sobotu sa konal 7. ročník Ultramaratónu Miskolc – Košice, ktorý preveril nielen fyzickú pripravenosť, ale aj psychickú odolnosť účastníkov. Trasa dlhá 117 kilometrov spojila dve partnerské mestá a odštartovala v ranných hodinách v centre Miskolca. Cieľ bol tradične umiestnený na Dolnej bráne v Košiciach.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.