Výstavbu charitného domu na Jarmočnej nepodporili
AKTUALIZOVANÉ
Mestské zastupiteľstvo dnes rokovalo o prenájme pozemkov na Jarmočnej ulici pre Arcidiecéznu charitu, ktorá tam chce postaviť charitný dom. Na zasadnutie prišlo mnoho obyvateľov mestskej časti Juh, ktorí s týmto zámerom nesúhlasia.
Počas dvojhodinovej búrlivej diskusie musel primátor Jaroslav Polaček viackrát napomínať prítomných občanov, ktorí zo zadných radov prerušovali diskutujúcich hlasnými poznámkami. Dokonca k jednej žene posadil mestského policajta, aby ju upokojil, lebo inak by ju museli vyviesť z miestnosti…
Primátor na úvod povedal, že táto téma je v našom meste v poslednom čase jednou z najdiskutovanejších. Konštatoval, že mestu bola doručená petícia aj otvorený list. „V pondelok som sa stretol s petičiarmi, poslancami aj starostom mestskej časti Juh, s ktorými sme o tomto probléme diskutovali. V nasledujúci deň sa stretli poslanci mestského zastupiteľstva na neformálnom stretnutí aj za účasti starostu a opäť otvorene a bez emócií túto problematiku rozoberali.“
[ad][/ad]Neodmietajú dom, ale lokalitu
K téme vystúpilo mnoho poslancov, počnúc členom petičného výboru a poslancom miestneho i mestského zastupiteľstva Viliamom Knapom (nezávislý), ktorý zdôraznil, že občania nie sú proti výstavbe nového charitného domu, ale nesúhlasia s jeho umiestnením na Jarmočnej ulici. „Petíciu k dnešnému dňu podpísalo viac ako šesťtisíc obyvateľov. Mestská časť Juh ponúkla dva náhradné pozemky, prvý za obchodným centrom Hornbach a druhý na mieste bývalého výcvikového strediska. Vyhoveli sme mestu, aby sa charitný dom začal čo najskôr stavať. Považujeme Jarmočnú ulicu za nedôstojnú. Stavať útulok v priemyselnej zóne, v areáli mestskej polície, pri dvoch nelegálnych osadách nie je vhodné,“ zdôraznil Knap.
Chráni mesto záujmy developerov?
Poslanec Michal Djordejevič (nezávislý) sa opýtal, či plánované zrušenie charitného domu na Bosákovej, ktorý je v dezolátnom stave, súvisí s projektom, ktorý bol prezentovaný v rokoch 2017. „Má tam stáť akási kópia bratislavského River parku. Mám dve otázky. Prečo by sa nemalo stavať na Bosákovej a či to súvisí s výstavbou v danej lokalite.“
Poslanec Viliam Knap doplnil, že listom zo začiatku augusta sa z magistrátu dozvedel, že lokalita na Bosákovej je dôležitou rozvojovou zónou. „Existuje návrh, ako to má na Bosákovej vyzerať. Pre túto lokalitu bola v roku 2017 spracovaná štúdia ateliérom CMYT architektom Viktorom Malinovským, ktorý predstavil štúdiu na vytvorenie atraktívneho mestského prostredia, kde sa bude bývať a budú tam rôzne obchody. Na druhej strane mi mesto Košice listom potvrdilo, že Bosákova je na výstavbu charitného domu akceptovateľná…“
Bezdomovci nepredstavujú riziko
Za výstavbu na Jarmočnej sa postavil poslanec Zdenko Lipták (Koalícia pravicových strán), ktorý konštatoval, že býva 40 metrov od charitného domu na Fialkovej ulici. „Títo ľudia nepredstavujú žiadne riziko, väčšina má prácu a snažia sa uživiť, ako sa dá. Vedľa sa pohybujú asociáli, ktorí robia neporiadok. Škoda, že sa tieto dve skupiny spájajú. Od obyvateľov charitného domu nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Na Jarmočnej je veľa firiem, ktoré týmto ľuďom môžu poskytnúť prácu…“
Riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice Cyril Korpesio chcel vyvrátiť vyjadrenia niektorých poslancov. Podľa neho nie je viac alternatív na výstavbu charitného domu. „Ja tvrdím, že je jediná – na Jarmočnej. My sme s výstavbou v tejto lokalite chceli začať už v roku 2007. My sme pripravení začať stavať pri najbližšej výzve na čerpanie eurofondov. Dnes reálne neexistuje žiadna iná alternatíva. Súhlas obyvateľov máme spred 13 rokov.“
Neľahké rozhodnutie
„Nie je to ľahké rozhodnutie pre žiadneho poslanca,“ konštatoval v ďalšej diskusii primátor. „Niekoľko dní sa brodím otáznikmi, ako sa správne rozhodnúť. Niekoľkokrát som sa vyjadril a vysvetlil, že charitný dom na Jarmočnej bude štyri metre od mestskej polície. Na Bosákovej je vážny problém, celá budova funguje len na základe rôznych výnimiek, nespĺňa množstvo predpisov. Nie je to budova mesta, ale Železníc SR, takže ju nevieme rekonštruovať. Nerád by som uprostred zimy riešil v Košiciach to, čo je vo svete bežné – že nám budú ľudia zamŕzať v uliciach. Dnes nedokážeme postaviť charitný dom v meste Košice, pretože nemáme projekty a povolenia. Arcidiecéza robí pre Košice službu. Ak by si zajtra povedali, že to nemá zmysel, jednoducho sa môžu zobrať a celý problém tu ostane. Dnes sú tu ľudia, ktorí chcú investovať…“
Námestníčka Lucia Gurbaľová po množstve diskutujúcich požiadala o úpravu uznesenia, o ktorom by mali poslanci hlasovať. Navrhla zmeniť dobu nájmu zo 40 na 20 rokov s podmienkou, že ak nájomca nezačne s výstavbou do dvoch rokov od účinnosti nájomnej zmluvy a neskončí ju do piatich, mesto Košice môže odstúpiť od nájomnej zmluvy.
[ad2][/ad2]Návrh poslanci nepodporili
Primátor ukončil diskusiu. Návrhová komisia predniesla návrh uznesenia, ktorý však poslanci neprijali.
Aby návrh prešiel, bolo potrebných 25 hlasov. Z prítomných 33 poslancov za hlasovalo 21, proti bolo 6 (J. Hlinka, M. Ihnát, L. Iľaščíková, V. Knap, E. Blanár a H. Burdiga – všetci nezávislí) a hlasovania sa zdržalo 6 poslancov – V. Stanko, D. Karaffa, I. Petrovčik (všetci Koalícia pravicových strán), J. Sekáč (Šport do Košíc a na Východ), J. Jakubov (Smer-SD), M. Djordjevič (nezávislý). Návrh nebol prijatý.
Povedali po rokovaní…
Poslanec MČ Juh Stanislav Tkáč (Pravicový poslanecký klub) a predseda petičného výboru je s výsledkom spokojný.
Podľa jeho názoru je dobré, že poslanci rešpektovali 6-tisícovú petíciu, ktorá sa, mimochodom, venovala nielen charitnému domu, ale žiadali aj mesto, aby riešilo nelegálne osady. Zopakoval, že tento priestor nie je vhodný na výstavbu:
„Aj keby sa presťahoval charitný dom z Bosákovej na Jarmočnú, kapacita by bola taká istá a zvýšila by sa koncentrácia neprispôsobivých ľudí, ktorí by tak či tak chodili na výdaj stravy a ošatenia. Hovorím o ľuďoch, ktorí nie sú ochotní plniť podmienky ubytovania. Dúfam, že aj táto situácia prispeje k tomu, aby sa v Košiciach naozaj začal riešiť problém bezdomovectva.“
„Chcem sa poďakovať primátorovi, ktorý sa naozaj snažil spoznať problematiku bezdomovectva. Bol aj medzi bezdomovcami, aj medzi osadníkmi. Aj poslancom, ktorí preukázali statočnosť a zahlasovali za návrh. Neviem, ako budeme ďalej pokračovať, neviem dokedy bude môcť charitný dom na Bosákovej fungovať. Kedykoľvek môže prísť nejaký orgán a zrušiť ho, pretože nespĺňa prísne normy,“ skonštatoval riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice Cyril Korpesio. (FER)
foto: Veronika Janušková
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.