Využitie jadrovej energie spolu s obnoviteľnými zdrojmi má byť pilierom bezuhlíkového energetického systému
Využitie jadrovej energie spolu s obnoviteľnými zdrojmi by malo byť pilierom slovenského bezuhlíkového energetického systému. Skonštatoval to v stanovisku deň pred hlasovaním Európskeho parlamentu o tom, či bude jadro a plyn považované za prechodne udržateľný zdroj energie predseda vlády Eduard Heger. Podľa neho je predmetné hlasovanie kľúčové pre národné záujmy Slovenska.
„Naplnenie celoeurópskeho cieľa dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 má moju plnú podporu. Je v našom záujme, aby sme zintenzívnili zelenú transformáciu, a to s využitím všetkých možných riešení,” skonštatoval Heger. Vojna na Ukrajine podľa neho dodala zeleným cieľom novú dimenziu. „Hoci hrozba nedostatku plynu tlačí niektoré členské štáty späť k uhliu, avšak tento výkyv musí byť čo najkratší a nesmie spomaliť snahy o zelenú tranzíciu. Slovensko má práve vďaka jadru príležitosť vyhnúť sa návratu k uhliu,” zdôraznil premiér.
Heger ďalej povedal, že je v pravidelnom kontakte s lídrami členských štátov Európskej únie a všetci majú rovnaký cieľ, ktorý ide v línii s Európskou zelenou dohodou. „Naše štartovacie pozície sú však rozdielne. Tieto rozdiely nemôžeme ignorovať ak nechceme poškodiť našu ekonomiku a vystaviť slovenských občanov energetickej chudobe,” doplnil predseda vlády. Slovensko podľa neho chce ostať na ceste k dekarbonizácii, ale je nutné zaistiť energetickú bezpečnosť pre našich občanov. „Verím, že europoslanci tieto argumenty zohľadnia a hlasovaním podporia,” dodal premiér..
Zdroj: (SITA, sa;ta)
Odporúčané články
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.