Vzťahy donedávna blízkych spolupracovníkov výrazne ochladli
Poslanec a výrazná postava boja proti súkromnej parkovacej spoločnosti Henrich Burdiga tvrdí, že memorandum s firmou EEI mohlo byť dávno podpísané, keby mal plnú moc od primátora Jaroslava Polačeka. Ten obvinenie odmieta. Navyše “neposlušného poslanca” v stredu odvolal aj z Rady pre ochranu zvierat.
Vzťahy mesta a parkovacej firmy EEI stále nie sú doriešené, v Košiciach naďalej existuje duálny systém platenia parkovného. Podľa splnomocnenca mesta pre urovnanie vzťahov s EEI a mestského poslanca Henricha Burdigu však riešenie mohlo byť oveľa ďalej.
Významným posunom by malo byť podpísanie takzvaného Memoranda o ďalšom postupe rokovaní o urovnaní medzi mestom Košice a spoločnosťou EEI.
[ad][/ad]Idem, nejdem…
„Môžem s plnou vážnosťou povedať, že memorandum reálne mohlo byť podpísané na prelome marca a apríla tohto roka. Bolo to v čase, keď bratislavský krajský súd zrušil neodkladné opatrenie vydané ešte vlani na jeseň okresným súdom, v ktorom prikazujú mestu spolupracovať s EEI pri prevádzkovaní parkovísk. Zástupcovia spoločnosti opakovane trvali na tom, aby sme sa stretli a aby som memorandum podpísal,“ hovorí H. Burdiga.
Podľa jeho slov istí ľudia z EEI nie sú ochotní stretnúť sa s J. Polačekom ani s jeho námestníkom M. Gibódom, nieto si s nimi sadnúť za rokovací stôl. V splnomocnení, ktoré H. Burdiga dostal, však nebolo exaktne uvedené, že môže memorandum aj podpísať.
„Primátor však vtedy odmietol odobriť dodatok k splnomocneniu, ktorý by ma oprávňoval memorandum za mesto podpísať. Po tlaku viacerých poslancov a poslaneckých klubov to nakoniec schválil, ale to už sa zmenila situácia a zo strany EEI už nebola ochota dokument podpísať,“ tvrdí splnomocnenec mesta. V máji totiž vydal košický okresný súd podobné neodkladné opatrenie ako na jeseň bratislavský súd. Firma mala opäť výhodnejšiu vyjednávaciu pozíciu.
Po stredajšom rozhodnutí súdu o neplatnosti nájomnej zmluvy sa situácia otočila. „Asi sa zasa stretnem s ľuďmi z EEI za rokovacím stolom. Ak ma, pravda, primátor neodvolá z funkcie splnomocnenca,“ myslí si H. Burdiga.
Stanovisko mesta
V stanovisku, ktoré nám k problému zaslali z magistrátu, vedenie mesta H. Burdigovi ďakuje za to, ako dlhé roky pomáhal bojovať proti parkovaniu v réžii spoločnosti EEI.
„Mrzí nás však, že pán poslanec Burdiga zneužíva prelomové rozhodnutie súdu na vlastnú sebaprezentáciu, v ktorej si vymýšľa, prekrúca fakty a nesedí mu ani časový sled udalostí. O akom podpise memoranda na prelome marca a apríla hovorí, keď definitívnu verziu zmluvy on osobne predložil vedeniu mesta až tesne pred júnovým mestským zastupiteľstvom?“ zaznieva v stanovisku otázka.
Primátor Jaroslav Polaček už vyzval šéfa EEI na stretnutie, na ktorom plánuje rokovať o otázkach týkajúcich sa prevádzky parkovacieho systému v Košiciach. „Vo štvrtok popoludní nám telefonovali zástupcovia EEI, že prijímajú túto ponuku a chcú sa stretnúť s primátorom. Termín sme stanovili na začiatok novembra,“ informoval nás hovorca Vladimír Fabian.
Ľubo Ferko
Rozdelili ich karanténa pre zvieratá
Henrich Burdiga sa zúčastnil na stredajšom mimoriadnom miestnom zastupiteľstve mestskej časti Juh, kde poslanci prerokovávali zámer mesta Košice zriadiť karanténnu stanicu pre túlavé zvieratá na Jarmočnej ulici.
Na zastupiteľsteo obhajovali zriadenie karanténnej stanice viacerí zamestnanci magistrátu mesta, medzi nimi aj jeho riaditeľ Marcel Čop. Na otázku H. Burdigu, či bolo zriadenie dočasnej karanténnej stanice prerokované v Rade primátora, Čop odpovedal stručne – nie.
[ad2][/ad2]Lacnejšie riešenie
„Radu primátora pre ochranu zvierat, v ktorej som aktívne pôsobil, si schválil Jaroslav Polaček práve kvôli tomu, aby sme mu radili a pomohli v tom, čo ďalej s karanténnou stanicou. Prebehlo niekoľko rokovaní a na prelome februára a marca sme prišli s návrhom vybudovať kontajnerovú karanténnu stanicu. Bol som kvôli tomu aj v Prahe,“ hovorí Burdiga, ktorý je rád, že návrh, aby asanačnú službu, rovnako ako v Prahe robila mestská polícia, sa u nás ujme. „Mrzí ma, že primátor poradný orgán nerešpektoval. Riešenie, ktoré sme navrhli, je výrazne lacnejšie. Kontajnery pre karanténnu stanicu sme si mohli požičať alebo odkúpiť a následne sa mohli bez problémov presťahovať do Hanisky. Vynaložené prostriedky by teda boli využité omnoho rozumnejšie.“
Prekvapivé odvolanie
Henrich Burdiga sa v stredu vrátil z dovolenky a hneď ráno mu bol doručený list, v ktorom ho primátor odvoláva z Rady na ochranu zvierat bez udania dôvodu. „Bol som z toho rozčarovaný a členovia rady sú pobúrení a absolútne nechápu takýto mocenský zásah. Ak by som nebol inicioval kontroly u doterajšieho prevádzkovateľa asanačnej služby, dnes by mal pán Kráľ, s ktorého službami vládla nespokojnosť, podpísanú zmluvu na ďalší rok. Primátor sám uviedol, že by s tým nemal problém. Horšie je, že mesto ráta s využitím firmy Odchyt zvierat – TD. Už v máji sme informovali primátora, aby s nimi mesto nespolupracovalo, nakoľko psičkári s ňou majú veľmi zlé skúsenosti. Vyvstáva otázka, aké vzťahy má primátor s touto firmou, keďže v zákulisí sa hovorí, že sú nadštandardné.“
Poradný orgán zvažuje rezignáciu
Väčšia časť členov Rady primátora pre ochranu zvierat deklarovala, že zvažuje svoju rezignáciu na členstvo v tomto poradnom orgáne. Ako dôvod uvádzajú dlhodobé ignorovanie ich návrhov a názorov i neinformovanie o konkrétnom zámere mesta zriadiť dočasnú karanténnu stanicu na Jarmočnej ulici.
„Členovia rady zároveň vyjadrujú zásadný nesúhlas s podpísaním zmluvy s firmou Odchyt zvierat – TD, s ktorej uzatvorením ráta primátor mesta. Mnohí členovia rady zároveň vyjadrujú nepochopenie kroku primátora mesta, že odvolal člena Rady primátora pre ochranu zvierat Henricha Burdigu,“ píše sa v stanovisku, ktoré získala naša redakcia.
Na dôvod, prečo bol Henrich Burdiga odvolaný z rady primátora sme sa pýtali aj na magistráte. Odpoveď sme do uzávierky nedostali. (JV)
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.