WHO apeluje na očkovanie. O omikrone vieme zatiaľ TOTO

V posledných dňoch experti venujú zvýšenú pozornosť omikronu, novému variantu COVIDU-19. Zaoberajú sa najmä možnými symptómami a efektívnosťou aktuálnych vakcín. Každým dňom pribúdajú informácie, čo vedcom umožní lepšie pochopenie tohto ochorenia.
26. novembra WHO označila omikron za “znepokojivý variant“. Správy o rýchlom šírení vírusu z Južnej Afriky boli spočiatku desivé, no neskôr začali vzbudzovať v mnohých odborníkoch nádej. Podľa jedného výskumu sa genetický materiál variantu začína podobať na typy koronavírusov, ktoré spôsobujú bežné prechladnutie. Podľa odborníkov to môže naznačovať, že sa COVID-19 postupne vyvinie do miernejšej formy, čím by sa pripojil do každoročného mixu sezónnych respiračných ochorení. Stále je však príliš skoro na akékoľvek závery, keďže je potrebné zozbierať viac dát.
Ako sa prejavuje omikron?
Zvyčajne trvá 2 až 14 dní, kým sa príznaky prejavia. Prvotné štúdie vykazujú miernejšie prejavy, teda únavu a škrabanie v hrdle. Príznaky bežné pre predošlé mutácie, kašeľ a strata chuti či čuchu, sú pre omikron netypické, uviedla lekárka z Juhoafrickej republiky. Na druhej strane niektorí vedci pripomínajú, že Južná Afrika má prevažne mladú populáciu, čo by mohlo vysvetľovať miernejší priebeh ochorenia. Znepokojujúcim faktom však je, že z pohľadu infekčnosti sa omikron javí ako vysoko infekčný, až 5-násobne viac, ako predošlé varianty COVIDU-19.
Hospitalizácie
Keďže prvý prípad novej mutácie spozorovali v Juhoafrickej republike, experti pozorne sledujú stav v krajine. Za minulý týždeň sa počet pozitívnych prípadov zvýšil až o 400%, uvádza Business Insider. V niektorých častiach zaznamenali vyššiu hospitalizáciu spojenú s omikronom. Pozitívnou správou bolo, že menej pacientov potrebovalo kyslík alebo intenzívnu starostlivosť. Ďalším dôležitým faktom je, že medzi nakazenými prevažovali mladí ľudia.
Odporúčané články

Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude právnymi prostriedkami brániť voči útokom predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Uviedla to na sociálnej sieti v reakcii na Ficove utorkové (9. 5.) vyjadrenia o tom, že je americkou agentkou a konzultuje svoj postup s americkou ambasádou.

Na cestách Košického kraja úradoval opäť alkohol. Policajti odhalili ďalších nezodpovedných vodičov, ktorí si neváhali sadnúť za volant pod vplyvom alkoholu, ale aj takých, ktorí za volantom auta nemali čo robiť.

„Nedaj sa, hovor o tom!“ je divadelno-výchovné predstavenie realizované pre žiakov základných a stredných škôl, ktoré pojednáva o problematike šikanovania, kyberšikany, sociálnej nerovnosti či rasizmu. Je realizované priamo na školách nielen v Košiciach, kde vzniklo, ale aj po celom Slovensku. Účinkujú v ňom mladí herci, absolventi Súkromného konzervatória na Zádielskej v Košiciach.