WHO apeluje na očkovanie. O omikrone vieme zatiaľ TOTO

V posledných dňoch experti venujú zvýšenú pozornosť omikronu, novému variantu COVIDU-19. Zaoberajú sa najmä možnými symptómami a efektívnosťou aktuálnych vakcín. Každým dňom pribúdajú informácie, čo vedcom umožní lepšie pochopenie tohto ochorenia.
26. novembra WHO označila omikron za “znepokojivý variant“. Správy o rýchlom šírení vírusu z Južnej Afriky boli spočiatku desivé, no neskôr začali vzbudzovať v mnohých odborníkoch nádej. Podľa jedného výskumu sa genetický materiál variantu začína podobať na typy koronavírusov, ktoré spôsobujú bežné prechladnutie. Podľa odborníkov to môže naznačovať, že sa COVID-19 postupne vyvinie do miernejšej formy, čím by sa pripojil do každoročného mixu sezónnych respiračných ochorení. Stále je však príliš skoro na akékoľvek závery, keďže je potrebné zozbierať viac dát.
Ako sa prejavuje omikron?
Zvyčajne trvá 2 až 14 dní, kým sa príznaky prejavia. Prvotné štúdie vykazujú miernejšie prejavy, teda únavu a škrabanie v hrdle. Príznaky bežné pre predošlé mutácie, kašeľ a strata chuti či čuchu, sú pre omikron netypické, uviedla lekárka z Juhoafrickej republiky. Na druhej strane niektorí vedci pripomínajú, že Južná Afrika má prevažne mladú populáciu, čo by mohlo vysvetľovať miernejší priebeh ochorenia. Znepokojujúcim faktom však je, že z pohľadu infekčnosti sa omikron javí ako vysoko infekčný, až 5-násobne viac, ako predošlé varianty COVIDU-19.
Hospitalizácie
Keďže prvý prípad novej mutácie spozorovali v Juhoafrickej republike, experti pozorne sledujú stav v krajine. Za minulý týždeň sa počet pozitívnych prípadov zvýšil až o 400%, uvádza Business Insider. V niektorých častiach zaznamenali vyššiu hospitalizáciu spojenú s omikronom. Pozitívnou správou bolo, že menej pacientov potrebovalo kyslík alebo intenzívnu starostlivosť. Ďalším dôležitým faktom je, že medzi nakazenými prevažovali mladí ľudia.
Odporúčané články

Žiak Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej 1 Sebastián Žiga bol súčasťou slovenskej reprezentácie na majstrovstvách GAMMA WORLD MMA 2025 v Brazílii. V jeho športových úspechoch ho podporuje rodina, škola a finančne aj široká verejnosť.

Medzinárodný filmový festival Art Film Košice predstaví v dňoch 20. – 27. júna 2025 svoj 31. ročník. Najstarší a najväčší filmový festival na Slovensku sa v roku 2016 presunul do Košíc, kde sa za tie roky udomácnil. Aj tentoraz opäť prinesie do metropoly východu výnimočné filmové zážitky, prestížne ocenenia a bohatý sprievodný program. Celkovo pripravili organizátori pre návštevníkov 136 filmov a 48 sprievodných podujatí. Už od pondelka 16.6. sa v tónoch najznámejšej filmovej hudby rozozvučí aj Spievajúca fontána.

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.