WHO varuje pred vysokým rizikom nákazy variantom omikron
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že variant koronavírusu omikron predstavuje vysoké riziko nárastu nákaz po celom svete. V niektorých regiónoch by podľa nej mohol mať vážne následky. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
„Omikron má bezprecedentné množstvo mutácií spike proteínu, niektoré z nich sú znepokojujúce pre ich potenciálny vplyv na trajektóriu pandémie,“ uviedla WHO v pondelok.
Generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že vedci po celom svete pracujú na tom, aby zistili, či je nový variant spájaný s vyšším prenosom, rizikom nákazy a ako reaguje na vakcíny. Zatiaľ sa s omikronom nespája žiadne úmrtie. Šéf WHO zároveň upozornil, že pandémia ochorenia COVID-19 „s nami ešte neskončila“ a znova vyzval na globálne úsilie o distribúciu vakcín do chudobnejších krajín.
Variant omikron identifikovali v Juhoafrickej republike tento mesiac a prvotné dôkazy naznačujú, že predstavuje vyššie riziko infekcie. JAR si vyslúžila pochvalné reakcie za jej rýchle nahlásenie nového variantu.
Prípady nákazy variantom nahlásili vo viacerých krajinách sveta, medzi nimi napríklad v Kanade, Spojenom kráľovstve, Portugalsku, Belgicku alebo Holandsku. Pre omikron Európska únia, Veľká Británia a USA zaviedli cestovné obmedzenia pre ľudí z juhoafrických krajín, Japonsko oznámilo, že od utorkovej polnoci zatvára svoje hranice pre zahraničných návštevníkov, podobný krok podnikol aj Izrael a Austrália pozastavila svoj plán uvoľňovania obmedzení na hraniciach.
Veľká Británia v snahe zastaviť novú vlnu nákaz variantom omikron plánuje ponúkať posilňujúcu dávku vakcín všetkým dospelým od 18 rokov. Aj americký prezident Joe Biden vyzval ľudí, aby sa dali znova zaočkovať a tiež, aby nosili v interiéroch rúška. Zároveň povedal, že zatiaľ neočakáva zavedenie ďalších cestovných obmedzení ani lockdownov.
Od začiatku pandémie vo svete potvrdili viac ako 262 miliónov prípadov nákazy a päť miliónov úmrtí na koronavírus, ukazujú dáta John Hopkins University.
Viac informácií o príznakoch, ktoré spôsobuje nový variant koronavírusu sa dočítate TU.
Zdroj: (SITA, dm;ns)
Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.