WHO vyhlásila v súvislosti s novým vírusom stav globálnej núdze
Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil vo štvrtok stav globálnej zdravotnej núdze. Urobil tak v súvislosti s nákazou spôsobenou novým koronavírusom 2019-nCoV, ktorý sa do viacerých krajín rozšíril z Číny. Informoval o tom na tlačovej konferencii generálny riaditeľ WHO Adhanom Ghebreyesus.
Stav globálnej zdravotnej núdze sa vyhlasuje v reakcii na “výnimočnú udalosť”, ktorá predstavuje riziko pre iné krajiny a vyžaduje si koordinovanú reakciu.
Celosvetovo je potvrdených 7818 prípadov nákazy novým koronavírusom, z ktorých 7736 je v číne. V 1370 prípadoch ide o ťažkú formu nákazy. V ďalších 12.167 prípadoch existuje podozrenie na nákazu. K dnešnému dňu nákaze novým koronavírusom podľahlo 170 ľudí. Okrem Číny bolo potvrdených 82 prípadov nákazy v 18 krajinách sveta, uviedol Ghebreyesus.
Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní.
[ad][/ad]Stav globálnej zdravotnej hrozby bol doteraz vyhlásený päťkrát
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje globálnu zdravotnú hrozbu ako “výnimočnú udalosť”, ktorá predstavuje riziko pre iné krajiny a vyžaduje si koordinovanú reakciu. Doteraz ju WHO vyhlásila v piatich prípadoch.
Prehľad pandémií a epidémií, pri ktorých bola vyhlásená globálna zdravotná pohotovosť:
– 2009 – 2010 – pandémia tzv. prasacej chrípky
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila po prvý raz globálnu zdravotnú pohotovosť v súvislosti s pandemickým vírusom A(H1N1), ktorý bol kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky. Táto celosvetová pandémia sa nazývala tiež prasacia chrípka a podľa údajov WHO počet potvrdených úmrtí od začiatku jej šírenia v apríli 2009 dosiahol najmenej 18.449, pričom zasiahol vyše 200 krajín a teritórií. V auguste 2010 oznámila WHO koniec tejto pandémie.
– 2014 – pandémia detskej obrny
V máji 2014 vyhlásila WHO medzinárodnú pohotovosť pre nárast šírenia vírusu detskej obrny. Vo svete bolo zaznamenaných 359 prípadov. WHO odporučila desiatim krajinám, napríklad Pakistanu a Sýrii, aby vyhlásili národnú zdravotnú pohotovosť a zaočkovali všetkých obyvateľov i návštevníkov.
– 2014 – 2016 epidémia eboly
WHO vyhlásila v auguste 2014 v súvislosti s epidémiou eboly v západnej Afrike “núdzový stav pre verejné zdravie s medzinárodným dosahom”. Táto epidémia trvala dva roky. Svetová zdravotnícka organizácia koncom marca 2016 oznámila, že vírus ebola už nepredstavuje celosvetovú zdravotnú hrozbu a najvyšší stupeň varovania zrušila. Guinea, Libéria a Sierra Leone boli tromi krajinami najviac zasiahnutými ebolou, ktorá si vyžiadala viac ako 11.000 životov. Ebola patrí medzi najnebezpečnejšie infekčné ochorenia na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu.
– 2016 – epidémia vírusu zika
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v marci 2016 celosvetový stav zdravotnej hrozby kvôli vírusu zika, ktorý prenášajú komáre a môže spôsobiť vážne vývojové poruchy u nenarodených detí, ak sa týmto vírusom nakazí tehotná žena. V novembri toho istého roku krízový výbor WHO uviedol, že vírus zika už nepredstavuje svetovú zdravotnú hrozbu, ale boj proti nemu musí ďalej pokračovať, pretože zostáva “vážnym a trvalým problémom v oblasti verejného zdravia”.
– 2019 – epidémia eboly
Vzhľadom na šírenie vírusu ebola a vypuknutie epidémie v Konžskej demokratickej republike (KDR) vyhlásila WHO v júli 2019 už po druhý raz — v súvislosti s ebolou — stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu. Svetová zdravotnícka organizácia tak urobila preto, aby posilnila boj proti tejto chorobe v KDR a susedných krajinách. Takmer rok trvajúca epidémia eboly, ktorej epicentrom bola provincia Severné Kivu, si vyžiadala doteraz viac ako 2200 životov.
Zdroje:
www.who.int
http://polioeradication.org/wp-content/uploads/2016/07/B136_21-fr.pdf
www.sudouest.fr
www.liberation.fr
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Mladá žena v Trebišove pripravila seniora o dôchodok. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, 69-ročný František sa v piatok 8. novembra na autobusovej stanici v Trebišove stretol s mužom a ženou, ktorých poznal. U tejto dvojice už viackrát prespal, vzhľadom na svoju životnú situáciu. V ten deň plánoval ísť po dôchodok a dvojica mu navrhla, že mu zabezpečia taxík.