Z čiernej diery v pýchu mesta
Mestský park bol v nedávnej minulosti jedným z najnebezpečnejších miest v Košiciach. Košičania sa mu vyhýbali. Dnes je plný života a čoskoro ponúkne ďalšie možnosti pre oddych, zábavu a voľný čas. Kde nastala zmena?
Kedysi sa na mieste dnešného Mestského parku v Košiciach nachádzali lúky a mokrade. Ako uvádzajú niektorí historici, pozemky mestu darovali bohatí mešťania s podmienkou, aby na mestských lúkach vzniklo miesto na oddych, zábavu a rekreáciu. Premena mestských lúk sa urýchlila s príchodom železnice. Cesta z mesta k nej sa zmenila na parkovú promenádu, ktorá prilákala mnoho ľudí a s nimi aj obchodníkov. Koncom 60. rokov 19. storočia tam vznikol prvý dobový obchod, ktorý neskôr renovovali na kaviareň, reštauráciu a zábavný podnik.
Začiatkom 20. storočia pribudol v parku krásny secesný „Korčuliarsky pavilón“, ktorý bol zázemím pre voľnočasové aktivity ako korčuľovanie či tenis. Podľa dobovej tlače mali Košičania už pred 100 rokmi aj ďalšie plány, napríklad postaviť v Mestskom parku hotel.
Miesto vandalov
Plány však nevyšli. Zmena spoločenského systému Mestskému parku nepriala. Stal sa neslávne známou „čiernou dierou“ v centre mesta a ešte aj v roku 2010 bol považovaný za jedno z najmenej bezpečných miest v Košiciach.
Park bol významne zanedbaným a namiesto rodín s deťmi, zamilovaných párov či rekreačných športovcov sa tam zhromažďovali asociáli, prostitútky a zlodeji. Kultúrne pamiatky ako altánok, rôzne plastiky či Korčuliarsky pavilón boli zdevastované a postriekané sprejermi. Mestský park neplnil účel, ktorý si Košičania želali. Spomínate si na to?
Zlom prišiel s revitalizáciou
V roku 2013 bol mestský park revitalizovaný v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry. V rámci revitalizácie sa vyrezali choré stromy, obnovili chodníky a fontána s potôčikom. Okrem toho pribudli aj oddychové zóny pre deti s ihriskom, ale aj zariadenia na cvičenie či upravený výbeh pre psov. Výstavba oplotenia a uzavretie parku po 22-hej hodine podľa vzoru iných metropol významne prispeli k zníženiu kriminality. Napriek pôvodným výhradám to všetko dnes Košičania oceňujú. Mestský park sa stal miestom bezpečným a živým.
Dočkal sa aj klenot parku
Korčuliarsky pavilón, najvýznamnejšia budova Mestského parku, mal svoj vlastný príbeh. Dlhé roky zostal nevyužitým a chátral aj napriek tomu, že je národnou kultúrnou pamiatkou. Mesto nemalo zdroje na jeho rekonštrukciu. Len vďaka súkromným zdrojom došlo k jeho postupnej záchrane a obnove. Dnes je Korčuliarsky pavilón opäť klenotom Mestského parku, ako súčasť dokončovaného nového mestského rezortu VILLA SANDY, ktorý nesie meno práve po pôvodnom autorovi korčuliarskeho pavilónu – Júliusovi Sándym.
Návrat relaxu, športu a zábavy
Nový mestský rezort do parku opäť prinesie šport, relax a zábavu. V areáli bude v zimných mesiacoch ľadová plocha na rekreačné korčuľovanie. Mimo zimných mesiacov si na svoje prídu milovníci tenisu, pre ktorých budú k dispozícii štyri exteriérové a dve interiérové tenisové kurty. Okrem toho sa v rezorte budú nachádzať jedinečné reštaurácie, z ktorých si každý vyberie podľa momentálnej chuti.
Rezort posunie Košice aj voči svetu na novú úroveň prvým päťhviezdičkovým hotelom v meste. Areál poskytne Košičanom priestor pre konanie rôznych podujatí, ako i wellness, fitness, či plávanie. Zároveň obohatí parkovacie možnosti v centre 90-timi parkovacími miestami. O to viac, sa tak Mestský park stane miestom, aké si Košičania dlhé roky želali – zeleným centrom mesta plným života, pýchou Košíc.
(ZL)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.