Z dôvodu pandémie ostáva v Európe nediagnostikovaných milión prípadov rakoviny
Milión prípadov rakoviny v Európe ostáva nediagnostikovaných z dôvodu pandémie COVID-19. Vyplýva to z údajov zverejnených Európskou organizáciou boja proti rakovine (ECO). Preto ECO spúšťa novú kampaň s názvom Čas konať (Time To Act), ktorej cieľom je vyzvať verejnosť, onkologických pacientov, politikov a pracovníkov v oblasti zdravotníctva, aby spoločne zabránili ochoreniu COVID-19 ďalej mariť boj proti rakovine.
„Vďaka nenahraditeľným informáciám prinášajú aktuálne štatistiky komplexnejší pohľad na vplyv ochorenia COVID-19 na liečbu rakoviny. Potrebujeme urgentné politické opatrenia na európskej aj vnútroštátnej úrovni, ktoré pomôžu pri riešení nevybavených prípadov rakoviny, obnovení dôvery verejnosti v onkológiu, a tiež pri budovaní odolnejších systémov zdravotnej starostlivosti,” uviedol prezident ECO Andreas Charalambous. Podľa štatistík nebolo v Európe počas pandémie vykonaných približne 100 miliónov skríningových testov na zistenie rakoviny, čo viedlo k diagnostikovaniu v neskorších štádiách rakoviny, a celkovo k nižšej miere prežitia. Každá druhá osoba s potenciálnymi symptómami rakoviny zároveň nebola urgentne odporúčaná na diagnostiku. Každý piaty onkologický pacient v Európe tiež nedostáva v súčasnosti potrebnú chirurgickú alebo chemoterapeutickú liečbu.
K návratu k plnohodnotnému poskytovaniu zdravotnej starostlivosti pre týchto pacientov vyzýva aj predstaviteľ aliancie Nie rakovine Patrik Herman. „Stále sú tu pacienti, ktorí potrebujú liečbu a starostlivosť. A pribúdajú ďalší. Problém je v tom, že ich ochorenie je, alebo bude odhalené v pokročilých štádiách,” doplnila Herman. Európsky plán boja proti rakovine je podľa zástupcu OnkoAliancie na Slovensku, onkológa Štefana Korca, ambiciózny program, ktorý dáva jasné odporúčania k tomu, ako bojovať proti rakovine.
V rámci kampane Time To Act sú obyvatelia Európy vyzývaní, aby sa zapojili sledovaním bežných varovných príznakov rakoviny, napríklad krvácanie pri používaní toalety, hrčka v prsníku, ťažkosti s prehĺtaním či nečakaná strata hmotnosti, a aby bezodkladne navštívili lekára, ak sa u nich podozrivé príznaky objavia. Šancu včasnej diagnostiky a efektívnejšej liečby zvyšuje aj účasť na skríningových vyšetreniach rakoviny. Onkologickým pacientom kampaň zároveň pripomína, aby trvali na dodržiavaní harmonogramu ich liečby, keďže pri nich nesmie dôjsť k omeškaniu.
Zdroj: (SITA, qq;it;pla)
Odporúčané články
Svetová verejnosť s obavami sleduje šírenie vírusového ochorenia opičích kiahní (mpox), ktoré sa rozširuje naprieč kontinentmi. Nákaza sa už objavila v Pakistane, čo viedlo k sprísneným opatreniam na letiskách a v nemocniciach v celej Ázii.
Obyvatelia bytov na uliciach Jazmínová a Narcisová v mestskej časti Košice-Západ sa vo štvrtok ráno ocitli bez dodávky pitnej vody.
Dnes večer, 6. septembra, sa Košice stanú dejiskom jubilejného 10. ročníka Košice Night Run, ktorý priláka 2000 nadšených športovcov. Tento obľúbený nočný beh v centre mesta ponúka trať dlhú 5 alebo 10 kilometrov a štartuje o 20.00 hod. pri Dolnej bráne.