Z košického rodinného domu šľahali plamene
Aktualizované. Husté kúdoly dymu a šľahajúce plamene zo strechy rodinného domu na Robotníckej ulici vystrašili dnes okolo jedenástej dopoludnia okolie obchodného centra Galéria na sídlisku Terasa.
Požiar nahlásil hasičom muž, ktorý pracoval neďaleko. Našťastie stihol včas varovať aj rodinu, ktorá dovtedy nemala tušenia, že pôjd nad hlavami už má v plameňoch. O niekoľko minút sa k horiacemu domu prirútili dve hasičské cisternové autá s posádkami a pre istotu aj hasičská sanitka.
[ad][/ad]Nikomu sa nič nestalo
„Keď sme dorazili na miesto, videli sme, že horí strecha, ale bolo silné zadymenie. Zasahovali sme preto hneď z viacerých strán. Najdôležitejšie je, že sa z ľudí, ktorí tu bývajú, nikomu nič nestalo,“ povedal nám pred uhaseným domom hasičský veliteľ zásahu.
Rodina s viacerými deťmi má dom v podnájme. „Keď nám niekto začal búchať na bránu, vyšla som von a videla, že strecha horí. Rýchlo som brala najmenšieho syna na ruky a všetci sme vybehli na dvor,“ opísala nám dramatické chvíle obyvateľka domu.


Manipulácia s otvoreným ohňom
Podľa slov obyvateľov domu mohol požiar vzniknúť následkom skratu na elektroinštalácii. „Tam, kde horelo, ide elektrický kábel, možno sa to zapálilo od neho,“ povedal nám ustarostený otec poškodenej rodiny.
Hasičskí odborníci však majú iný názor. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou označili ako príčinu požiaru manipuláciu s otvoreným ohňom.
„Horieť totiž začal odpad na susednom pozemku v mieste, ktoré hraničí s poškodeným domom. Odtiaľ sa tam plamene dostali. Dom je totiž zateplený a horieť začala zatepľovacia hmota. Potom oheň vystúpil až pod strechu. Jej časť je zničená rovnako ako stena. Dym poškodil aj vnútorné zariadenie,“ informovali nás hasiči, ktorí nevylučujú, že mohlo ísť aj o úmyselné zapálenie.
Výšku škody predbežne odhadli na 10-tisíc eur. Prípadom sa zaoberá aj polícia.
foto: Veronika Janušková
Odporúčané články

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.

Nachádza sa v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK), v mestskej časti Vyšné Opátske. Za akých okolností môže mesto nechať vrak odtiahnuť pre agentúru SITA objasnil Matúš Ziarko z referátu správy a údržby ciest košického magistrátu.

Slovenská pošta pokračuje v transformácii, ktorej cieľom je dlhodobo udržateľný rozvoj spoločnosti, modernizácia poštovej infraštruktúry tak, aby vychádzala v ústrety zákazníkom a uspokojivo napĺňala ich dnešné potreby. V súlade s týmto procesom dôjde v prvej etape k ukončeniu prevádzky 26 pôšt v krajských mestách, a zároveň k posilneniu nástupníckych pôšt.