Z tohto športu budete mať zaručene zimomriavky
Vyskúšali ste sa už niekedy aktívne sprchovať v studenej vode? Alebo ste ten typ človeka, ktorý v lete v Chorvátsku piští, že je voda v Jadranskom mori studená? Tak či onak, rozhodne by ste si tento šport mali minimálne párkrát vyskúšať. Čo tým môžete získať? Predovšetkým väčšiu imunitu, ale takisto aj nové priateľstvá a zážitky.
Ak ste sa dostatočne navnadili, prejdime k meritu veci. Týmto čoraz obľúbenejším športom je totižto otužovanie. Ako to celé vôbec vzniklo? Korene otužovania siahajú pomerne ďaleko do praveku, kedy naši predkovia lovili mamutov a obliekali sa do kožušín zo zvierat. Je teda logické, že na seba neobliekali niekoľko priliehavých vrstiev, takže im bola zväčša zima. Ak teda chceme hovoriť o začiatkoch otužovania, určite by sme ich mali hľadať niekde v tejto dobe.
Ako to vyzerá v súčasnosti?
Hovorí sa, že kto počas pandémie a lockdownu nezačal kváskovať, začal otužovať. Či sa jedná o pravdu, nechávame na zvážení čitateľov. Avšak je pravda, že sa otužovanie teší čoraz väčšiemu počtu záujemcov. Ako je to teda s otužovaním v dnešnej dobe?
Najslávnejším otužilcom na svete, vďaka ktorému je otužovanie momentálne v kurze, je určite Wim Hof. Pochádza z Holandska, je extrémnym športovcom, ktorý je známy svojou odolnosťou voči chladu. Je takisto vynálezcom Wim Hofovej metódy, ktorá spočíva v dychových cvičeniach, meditácii a otužovaní. Viac o jeho živote sa môžete dočítať v jeho novej knihe Metóda Wima Hofa.
Otužovanie sa dostalo postupne aj na Slovensko, kde za najstarší otužilecký klub môžeme označiť Ľadové Medvede, ktoré vznikli oficiálne v roku 2000. Postupne sa tento šport rozšíril aj na Východné Slovensko.
Odporúčané články
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.