Za celú históriu monitorovania prípadov HIV na Slovensku odhalili 1 337 prípadov
Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike v roku 1985 do konca júna tohto roka bolo registrovaných u občanov aj cudzincov spolu 1 337 prípadov infekcie vírusom ľudskej nedostatočnosti. Informovalo o tom vzhľadom na nedávny Svetový deň boja proti AIDS v tlačovej správe Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).
Z 1 104 prípadov u občanov Slovenskej republiky sa 991 infekcií vyskytlo u mužov a 113 u žien. U 132 osôb, konkrétne 119 mužov a 13 žien, prešla HIV infekcia do štádia AIDS. Zaznamenaných bolo 80 úmrtí ľudí s HIV, z toho 59 v štádiu AIDS. Napriek nízkemu počtu slovenských pacientov je vírus HIV aj naďalej jedným z hlavných globálnych problémov verejného zdravia. Doteraz si vyžiadal približne 36,3 milióna životov. So zvyšujúcim sa prístupom k účinnej prevencii, diagnostike, liečbe a starostlivosti o HIV, vrátane oportúnnych infekcií, sa táto infekcia stala zvládnuteľným chronickým zdravotným stavom, ktorý nakazeným umožňuje viesť dlhý a zdravý život. Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šírenia tohto nevyliečiteľného ochorenia však stále zostáva prevencia.
HIV je vírus, ktorý napáda imunitný systém človeka, a tak znižuje obranyschopnosť voči ochoreniam. Terminálnym štádiom HIV infekcie je ochorenie AIDS, teda syndróm imunitnej nedostatočnosti, kedy sa objavujú mnohé zdravotné ťažkosti, spomínané oportúnne infekcie a onkologické ochorenia. Testovanie na prítomnosť anti-HIV protilátok by ľudia s podozrením na túto infekciu nemali odkladať. V Slovenskej republike je vyšetrenie prístupné každému, konkrétne ho ponúka Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, ďalej tiež poradne pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva a niektoré oddelenia klinickej mikrobiológie. O odber krvi na testovanie je možné požiadať aj všeobecného lekára.
Zdroj: (SITA, qq;pla)
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.