Za obchodovanie so záverečnými prácami by mohla hroziť pokuta až vo výške 50-tisíc eur
Za obchodovanie so záverečnými prácami by mohla hroziť maximálna pokuta vo výške 50-tisíc eur. Vyplýva to z návrhu novely, ktorú pripravili Nadácia Zastavme korupciu (NZK) a Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ). Informovali o tom v utorok 12. októbra na spoločnej tlačovej konferencii. Podľa analýzy NZK môže 15 percent absolventov na Slovensku končiť štúdium s kúpenou záverečnou prácou.
Ako zhodnotil NZK a ŠRVŠ, legislatíva v danej oblasti je v súčasnosti nedostatočná. Predseda ŠRVŠ Filip Šuran priblížil, že návrh predložia do medzirezortného pripomienkového konania pripravovanej novely o vysokých školách, ktorú by malo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR čoskoro predstaviť verejnosti.
„Do zákona navrhujeme pridať nový pojem – akademický podvod, ktorý by znamenal predloženie záverečnej práce, ktorá nie je výsledkom vlastnej a samostatnej činnosti študenta,“ vysvetlila odborníčka v oblasti práva duševného vlastníctva Zuzana Adamová. Študentovi, ktorý sa takéhoto deliktu dopustí, hrozí predčasné ukončenie štúdia či strata titulu. NZK a ŠRVŠ tiež navrhujú, aby zákon zaviedol pojem „účasť na akademickom podvode“. Firmám a osobám, ktoré napíšu či nechajú napísať prácu pre študenta, alebo služby propagujú, by tak mohla hroziť pokuta od 10-tisíc do 50-tisíc eur. Martin Suchý z NZK doplnil, že navrhujú, aby o tomto rozhodovalo ministerstvo školstva. Adamová konštatovala, že ide o optimálne právne riešenie a je to podľa nej aj vykonateľné. Pri odstupňovaní sankcií sa navrhuje, aby ministerstvo prihliadalo na závažnosť, spôsob, dĺžku trvania a následky protiprávneho konania, pričom do úvahy by malo zobrať aj opakovanie protiprávneho konania. Navrhovatelia k výške sankcie dospeli na základe priemerných tržieb firiem, ktoré spomínané služby ponúkajú.
Adamová objasnila, že nastavenie legislatívneho návrhu nevylučuje, aby novelu rozšírili aj o iné práce ako záverečné, napríklad seminárne práce. V tejto prvotnej fáze však navrhujú riešenie iba proti záverečným prácam študentov a rigoróznym a habilitačným prácam.
Šuran podotkol, že študentov, ktorí sa rozhodli dať si vypracovať záverečnú prácu, možno rozdeliť do troch skupín. Priblížil, že ide o študentov, ktorí nemajú čas na vypracovanie, nevedia to napísať alebo im škola neposkytla dostatočné zručnosti na napísanie. Dôležité je podľa neho riešiť všetky tri dôvody a nemalo by to byť založené len na obmedzení fungovania podvodných firiem. „Pokračovať by sa malo tak, že vysoké školy budú vzdelávať študentov a pripravovať ich tak, že by si tie záverečné práce vedeli pripraviť sami,“ povedal. Ako ďalej vysvetlil, stretávajú sa s prípadmi, keď práve bakalárska či magisterská práca je pre študentov prvou skúsenosťou s akademickým písaním. Predseda ŠRVŠ doplnil, že s ministerstvom školstva diskutovali na pracovnej skupine riešiacej vysokoškolský zákon aj otázky týkajúce sa ich návrhu. Podľa neho je po tej obsahovej a filozofickej stránke podpora zo strany ministerstva.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.