Za posledných 16 rokov klesla populácia dropa na svete o tretinu
Za posledných 16 rokov klesla populácia dropa veľkého na celom svete o tretinu. Najviac ich ubudlo v Číne (89 percent) a v európskej časti Ruska (72 percent).
Na Pyrenejskom polostrove, kde hniezdia tri štvrtiny svetovej populácie, takisto klesla populácia. Konkrétne v Portugalsku o polovicu a v Španielsku o viac ako štvrtinu. Nárast populácie bol zaznamenaný v Nemecku (o 202 percent), Rakúsku (91 percent) a Maďarsku (5 percent). Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) o tom informuje vo svojom profile na sociálnej sieti.
„Keďže slovenská populácia je súčasťou cezhraničnej rakúsko-maďarsko-slovenskej populácie, o to väčší význam má dnes jej ochrana u nás, keďže len dve populácie na celom svete rastú. Slovensko by úspešnou ochranou tohto druhu nezachránilo len ohrozený symbol našich nížin, ale prispelo by k ochrane druhu aj na globálnej úrovni,” uviedli ornitológovia.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
Dnes bude prevažne oblačno až zamračené a daždivo, s teplotami do 14 stupňov Celzia.
Aj v Košiciach si pripomenú výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej. Na sociálnej sieti o tom informuje iniciatíva Košice Spoločne. Pietne zhromaždenie sa uskutoční v sobotu 21. februára o 18:00 pri Immaculate (morový stĺp) na Hlavnej 68.
Kamil Šaško navštívil Detskú fakultnú nemocnicu Košice, kde sa oboznámil s aktuálnym stavom stavebných úprav pripravovaného pracoviska magnetickej rezonancie pre detských pacientov. Počas návštevy absolvoval prehliadku priestorov budúceho pracoviska a s vedením nemocnice rokoval aj o ďalších investičných projektoch, ktoré majú podporiť rozvoj pediatrickej zdravotnej starostlivosti na východnom Slovensku.