Za záchranu týranej ženy dostali policajti mimoriadne povýšenie
Prípad väznenej ženy z Popradu rezonoval Slovenskom začiatkom decembra minulého roka. Policajti ženu zachránili vďaka svetelnému signálu a rovnako aj signálu týranej ženy. Vďaka ich zmysluplnému konaniu sa dočkali povýšenia.
Hororový prípad v Poprade
Hororové scény z Popradu, ktoré opísala polícia Slovenskej republiky, sa spočiatku zdali úplne nevinné. Žena sa rozhodla opustiť Slovensko a presťahovať sa spoločne s priateľom do Česka, a to pod zámienkou nájdenia lepšej práce.
Po ceste za novým životom sa zastavili aj v Poprade, kde žili priateľovi rodičia. Z domu, do ktorého žena vošla, ju už nechceli pustiť von. Jej sa však podarilo zaslať SMS správu známemu, ktorý zalarmoval políciu.
Viac o prípade sa dočítate TU: Väznená žena sa dostala na slobodu vďaka svetelnému signálu
Po príchode polície do domu rodičia spolu s priateľom zatajili, že sa niekto ďalší v dome nachádza. Policajti však cez okno spozorovali svetelný SOS signál. Poškodená z domu vyšla a ukázala im signál týranej ženy. “Policajti signál spoznali, okamžite zareagovali a pod zámienkou, že poškodenú je potrebné vypočuť v inej trestnej veci dosiahli, že poškodená žena v sprievode hliadky PZ dom opustila,” upresnila polícia.
Povýšenie policajtov
Dvaja príslušníci policajného zboru boli práve vďaka spomínanému prípadu povýšení. „Všímavosťou a dôslednosťou pomohli títo policajti žene. Som nesmierne hrdý na to, že v Policajnom zbore máme príslušníkov, ktorí dôsledne napĺňajú heslo pomáhať a chrániť,” povedal poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), pre agentúru SITA.
Policajní príslušníci Stanislav Pokrivčák a Jakub Kolinčák prejavili mimoriadne úsilie ale aj odvahu, a preto boli obaja povýšení na hodnosť nadstrážmajster.
Poznáte signál týranej ženy?
Signál týranej ženy je medzinárodné heslo, ktoré sa používa práve vtedy, keď niekto žiada o pomoc a nemôže o tejto situácii nahlas hovoriť. Signál pomáha obetiam domáceho násilia a obeť ho môže použiť či už počas videohovoru, ukázať cez okno alebo ho použiť pri akomkoľvek kontakte s ďalšou osobou.
Mohlo by vás zaujímať: Poznáte signál domáceho násilia? TOTO gesto pomáha obetiam
Jednoduché gesto by si mal zapamätať každý. Ide o schovanie palca do dlane a následne je potrebné ohnúť okolo neho ostatné prsty. Gesto vytvorila nezisková organizácia minulého roku práve kvôli zvýšenému počtu prípadov domáceho násilia.
(VT)
Odporúčané články
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.