Začal sa ôsmy ročník filmovej prehliadky Be2Can
V poradí už ôsmy ročník filmovej prehliadky Be2Can má pre divákov pripravenú štedrú porciu najúspešnejších filmov, ktoré sa premietali na prestížnych filmových festivaloch v Berlíne, Benátkach a Cannes. Z dvanástich vybraných titulov si budú môcť pozrieť sedem aj v Košiciach. V Kasárňach/Kulturparku bude kinosála otvorená od 19. do 24. októbra 2021 od 18:00 hod.
Dobrý film je podľa kreatívneho riaditeľa Dominika Hronca vakcínou pre dušu.
„Be2Can ponúka tri značky vakcín – Berlinale, Benátky a Cannes, ktorých vedľajšie účinky vo vás zanechajú stopu. Prehliadka aj tento rok prinesie do kín tie najlepšie filmy z hlavných súťaží troch A-čkových festivalov.“
V programe nebude chýbať snímka francúzskej režisérky Julie Ducournau Titán. Tento film prepisuje históriu Cannes. Len po druhý raz za existenciu prestížneho filmového festivalu získal najvyššie ocenenie – Zlatú palmu – film, ktorý režírovala žena. Po medzinárodnom úspechu kanibalistickej snímky Raw sa Ducournau vrátila do Cannes s ešte šokujúcejším a kontroverznejším filmom, ktorý spôsobil doslova ošiaľ. Ponúka vizuálne silné obrazy, vízie ženy – niekoľkonásobnej vrahyne, ktorá je posadnutá autami (divoký sex s nimi nevynímajúc), ktorá navyše tají svoje pohlavie a vydáva sa za strateného syna jedného zúfalého muža.
Druhou ocenenou snímkou, ktorú predstaví festivalová prehliadka, bude Nitram od austrálskeho režiséra Justina Kurzela. Herec Caleb Landry Jones získal za stvárnenie masového vraha, ktorý v roku 1996 v Tasmánii zavraždil 35 ľudí, cenu za najlepší mužský herecký výkon. Film sleduje udalosti vedúce k masakru v Port Arthur v snahe pochopiť, prečo a ako k tejto tragédii došlo.
Režisérka Dea Kulumbegašvili nadväzuje na svoje dva oceňované krátke filmy, uvedené v Cannes, silným a pôsobivým celovečerným debutom Začiatok. V ospalom vidieckom mestečku napadne extrémistická skupina komunitu svedkov Jehovových. Uprostred tohto konfliktu sa pomaly rozpadá známy svet Jany, manželky vodcu komunity. Jej vnútorná nespokojnosť narastá spolu s tým, ako sa Jana snaží pochopiť svoje túžby. Jej uzavretý, schematický a statický svet je narušený dvoma násilnými činmi.
Pri filme Miluj svojho robota sa zasmejete a možno aj zamilujete do umelej inteligencie. Alma je vedkyňa v slávnom Pergamonskom múzeu v Berlíne. S cieľom získať finančné prostriedky na jej výskum ju presvedčia, aby sa zúčastnila na mimoriadnom experimente. Počas troch týždňov musí žiť s humanoidným robotom, zostrojeným na mieru jej charakteru a potrebám, ktorého umelá inteligencia je navrhnutá tak, aby sa jej stal dokonalým životným partnerom. Alma sa tak stretáva s Tomom, strojom v ľudskej podobe, vytvoreným len na to, aby bola šťastná.
O ostatných filmoch a programe sa dočítate na ďalšej strane.
Galéria
Odporúčané články
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.