Zahraničné vysielanie na Slovensku by mohla vypnúť novela mediálneho zákona

Návrh mediálneho zákona, ktorý minulý rok v novembri prešiel v parlamente prvým čítaním, umožňuje operatívne vypnúť zahraničné vysielanie na území Slovenska. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ministerstva kultúry SR (MK SR) Zuzana Viciaňová s tým, že v niektorých prípadoch by to bolo možné okamžite. Reagovala tak na otázku agentúry SITA, či MK SR neplánuje nejakým spôsobom zakročiť voči médiám, ktoré šíria proruskú propagandu, dezinformácie či hoaxy.
Aktuálna situácia podľa ministerstva len potvrdila, ako dôležité je prijať zákon o mediálnych službách čím skôr. „Slovensko by sa tak vedelo oveľa účinnejšie brániť pred ohrozením národnej bezpečnosti a územnej celistvosti,“ priblížila Viciaňová.
Ministerstvo kultúry SR dnes vo svojom statuse na sociálnej sieti upozornilo na informačnú vojnu. „Ako rezort, pod ktorý spadá aj mediálna oblasť, si kladieme za povinnosť upozorniť vás pred dezinformáciami, konšpiráciami a propagandou v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ktorá sa v týchto dňoch šíri online priestorom,“ konštatoval rezort.
Z tohto dôvodu odporúča občanom venovať zvýšenú pozornosť tomu, z akých zdrojov čerpajú a či tieto správy obsahujú overené informácie. Ministerstvo zdôraznilo, že hoaxy a ich producenti predstavujú spoločenskú hrozbu, a preto je nutné k neovereným informáciám pristupovať opatrne a sledovať oficiálne zdroje. Medzi ne zaradilo MK SR napríklad Hoaxy a podvody – Polícia SR, Ministerstvo obrany SR či Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Zdroj: (SITA, gko;adz)
Odporúčané články

Na Slovensku potrebujeme bezodkladnú reformu nemocníc. Na sociálnej sieti to tvrdí Ministerstvo zdravotníctva SR. Jedným zo zámerov reformy nemocníc je koncentrovať náročné špecializované výkony v tých nemocniciach, ktoré tieto výkony realizujú pravidelne a sú na ne najlepšie pripravené.

Telo zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. v pondelok položili do Baziliky Svätého Petra v Ríme, kde sa už pred svitaním zišli tisíce ľudí, aby mu vzdali poctu.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) tvrdí, že nemá o čom rokovať s dočasne povereným premiérom SR Eduardom Hegerom (OĽaNO), keďže novú vládnu väčšinu nie sú ochotní podporiť ani všetci poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Sme rodina.