Zákaz kŕmenia zvierat v Košiciach môže byť protiústavný
Košice majú už niekoľko rokov alarmujúci stav, týkajúci sa útulkov a zvierat na ulici. Útulky ostávajú aj naďalej plné, záujemcov je málo a počet sa aj naďalej nezlepšuje. Inak na tom nie sú ani útulky, resp. „dočasky“ pre mačky.
Jedným z OZ-tiek, ktoré sa snaží bojovať proti rozmnožovaniu mačiek na ulici je aj Srdce pre mačky. Srdce pre mačky si za roky, ktoré funguje, vytvorilo sieť tzv. „dočaskárov“, ktorí sa o nájdené mačky starajú, kým si nenájdu stály milujúci domov. Množstvo z nich sa stará okrem dočasných mačiek aj o tie pouličné, pre ktoré, bohužiaľ, aspoň nateraz miesto nemajú. Pomoc týchto dobrovoľníkov spočíva nielen v kŕmení, ale aj v odchyte mačiek a ich následnej kastrácii. Vďaka ich snahe a pomoci sa ročne vykastruje niekoľko stoviek mačiek, čím pomáhajú zlepšovať celkový stav v meste. ,,Tohto roku sme prijali 180 mačiek, ktoré hľadajú domov a ešte netreba zabúdať na micky z minulých rokov na adopciu. Vykastrovali sme v tomto roku 280 pouličných mačiek a pustili na pôvodné miesta. Stojí nás to veľa námahy, peňazí a času,” uvádza Srdce pre mačky na svojej sociálnej sieti.
Koniec kŕmenia opustených zvierat v Košiciach
Ešte začiatkom septembra, konkrétne 8. 9., sa na mestskom zastupiteľstve prejednával návrh o zmene Všeobecného záväzného nariadenia (VZN) mesta Košice č. 78 o čistote a o verejnom poriadku.
Poslanec Z. Lipták odkomunikoval návrh, ktorý mal upraviť znenie VZN, ktoré sa týka čistoty a verejného poriadku. Konkrétne ide o zmenu v § 4 ods. 1, kde navrhol pridať k už existujúcim vetám dodatok: „Znečisťovaním verejného priestranstva sa rozumie umiestňovanie krmiva vo verejnom priestranstve v intraviláne mesta, okrem kŕmidiel pre vtáky a napájadiel s vodou pre živočíchy.“
Tento návrh schválili prítomní poslanci takmer jednohlasne, pričom sa zdržal iba poslanec Saxa.
Treba však podotknúť, že v rámci jedného návrhu sa riešili dva problémy, a to kŕmenie zvierat na verejnosti a fajčenie na terasách počas obedových hodín. Poslanci sa však počas diskusie ohľadom návrhu zameriavali takmer výlučne na problém fajčiarstva.
Je upravené VZN v rozpore s Ústavou?
Do našej redakcie prišiel otvorený list pre primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka, v ktorom žiadajú menovite František Buchala, Martin Pavlov a Tomáš Jurkovič o nepodpísanie uznesenia, ktoré bolo prijaté na XXXI. zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktorým sa upravilo VZN č. 78 O čistote a o verejnom poriadku v § 4 ods. 1, kde sa na koniec pripojila spomínaná veta.
Majú za to, že takéto znenie uznesenia nie je jednoznačné a v súlade s platnými právnymi predpismi.
,,Zakázať prikrmovanie a kŕmenie mačiek na verejnosti možno len na základe právneho predpisu alebo na základe rozhodnutia štátneho orgánu. Podľa nášho názoru nie je možné vo VZN nariadiť zákaz kŕmenia mačiek na území mesta, pretože žiadny právny predpis neobsahuje pre fyzické osoby zákaz kŕmenia zvierat vrátane mačiek. Existuje nález Ústavného súdu Slovenskej republiky – II. ÚS 19/97 a niekoľko rozhodnutí súdov, ktoré konštatujú, že takto prijaté VZN obcí a miest nie sú v súlade s Ústavou SR.“ uvádza sa v liste.
,,Všeobecne záväzné nariadenie, ktoré prijalo mesto Košice môže byť V ROZPORE SO ZÁKONOM a dokonca PROTIÚSTAVNÉ (v rozpore s judikatúrou Ústavného súdu). Obrátime sa na kompetentné orgány a BUDEME ŽIADAŤ JEHO ZRUŠENIE,” takto znelo vyjadrenie Zvieracieho ombudsmana na jeho sociálnej sieti.
Zvierací ombudsman na záver v statuse dodáva, že takýto návrh prijalo už v minulosti niekoľko samospráv, pričom každú z nich kontaktovali a upozornili na možné protiústavné kroky a tieto návrhy sa napokon zrušili. Je preto otázne, či Košice budú výnimkou, kde sa nariadenie aj napriek silnému odporu zo strany občanov, politických subjektov a zvieracieho ombudsmana, nezruší.
jl
Odporúčané články
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.