Zákaz rybolovu a kúpania v košickom Jazere!
Košické Jazero bude opäť o čosi čistejšie. V pondelok (14. 8.) budú pracovníci aplikovať do vody špeciálny anorganický koagulačný prípravok. O pokračovaní čistenia informuje mesto Košice.

V rekreačnej lokalite na sídlisku Nad jazerom budú pracovníci po tretíkrát v aktuálnej kúpacej sezóne aplikovať do vody anorganický koagulačný prípravok. Ako uviedlo mesto, stane sa tak tri týždne od predchádzajúcej aplikácie rovnakého prípravku.
Dôvod aplikácie prípravku
Hlavným dôvodom je obnova biologickej rovnováhy Jazera a znižovanie množstva siníc. ,,Ak by sa tie opätovne premnožili, hygienici by na jazere museli zakázať kúpanie, čo sa v uplynulých rokoch aj viackrát stalo,” vysvetľuje mesto Košice.
Mesto takisto žiada rybárov, aby v pondelok (14. 8.) do 18.00 nevykonávali nahadzovanie na vodnej ploche Jazera. Okrem rybolovu bude v tom čase zakázané aj kúpanie na prírodnom kúpalisku.
Látky sú na prírodnej báze
Špeciálne plavidlo, z ktorého budú pracovníci do vody aplikovať prípravky bakteriálnych zmesí spolu s vodnou zmesou oxidovaných huminových látok pomôže pri odstraňovaní siníc. Látky sú výlučne na prírodnej báze. Ide o koncentrované bakteriálne prípravky, ktoré významne urýchľujú naštartovanie a obnovu biologickej rovnováhy ekosystému vo vodných nádržiach.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Jazero brázdi špeciálne plavidlo. Takto prebieha odstraňovanie siníc
Toto opatrenie spočíva vo vyzrážaní siníc z vodného stĺpca pomocou koagulantov. Bunky siníc klesajú na dno a zmiznú z vodného stĺpca. Výhoda tohto zrážania spočíva v nerozrušení buniek siníc, čím nedochádza k vyliatiu toxínov z buniek do okolitej vody. Výsledkom je pokles siníc ku dnu mimo dosahu fotosynteticky aktívneho žiarenia a ich pozvoľný rozklad.
Galéria



>>> O PREDOŠLOM ČISTENÍ SA DOČÍTATE TU <<<
Zdroj: NM, SITA (mlu)
Odporúčané články

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov a vodičov na plánované nočné čistenie koľajových žliabkov, ktoré si vyžiada dočasné obmedzenia dopravy.

Košické Krematórium prešlo ďalšou výraznou obnovou. Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá je od roku 2019 správcom Krematória a Verejného cintorína, ukončila sanáciu exteriérových stien v dvoch častiach budovy – pri hlavnom vstupe a v zadnej časti budovy s terasou, ktorá je sklenenou stenou spojená s hlavnou rozlúčkovou sálou.