Zálohovanie PET fliaš je podľa bývalého ministra životného prostredia funkčné a Slováci si zvykli
Zavedenie zálohovania plastových fliaš a plechoviek funguje a Slováci si ho osvojili. Presadeniu legislatívy v roku 2019 predchádzala náročná analytická práca, tvrdé vyjednávania aj mediálne prestrelky s odporcami systému. V tlačovej správe to uviedol predseda Republikovej rady strany Aliancia a bývalý minister životného prostredia László Sólymos.
Uplynul rok od zavedenia zálohovania plastových fliaš a plechoviek na Slovensku a zverejnené výsledky zálohovania dokazujú, že sa tento systém osvedčil aj napriek tomu, že po nástupe Jána Budaja do rezortu životného prostredia narýchlo prijal jeho odklad. Sólymos si myslí, že zálohovanie je príkladom toho, aký podstatný je tlak verejnosti a politickej opozície.
„Samotné spustenie zálohovania totiž bolo naplánované na rok 2022. No hneď po zmene vlády bolo zavedenie systému odložené na neskorší termín,” dodal Sólymos s tým, že mu nie je dodnes jasné, čo viedlo Budaja k tomu, aby jeden z jeho prvých krokov vo funkcii ministra bol práve odklad zálohovania a dokonca panovali aj obavy z úplného zrušenia. „Našťastie, tlak zvonka donútil Jána Budaja svoje rozhodnutie prehodnotiť a vrátiť s k pôvodnému nastaveniu,“ dodal bývalý šéf evirorezortu.
Sólymos sa však netají svojim sklamaním z toho, že projekt zálohovania je jediným rozbehnutým projektom, ktorý Budaj nezrušil. Za jedno zo zlyhaní nového ministra považuje ľahostajný postoj k environmentálnym záťažiam, ktoré sú hrozbou nielen pre životné prostredie, ale aj pre zdravie ľudí. Ignorovaných problémov týkajúcich sa životného prostredia je podľa neho však omnoho viac. Spomenul tiež ochranu vôd, budovanie kanalizácií či riešenie klimatickej krízy.
„Súčasné poverené vedenie ministerstva má pritom na stole modernú Envirostratégiu 2030, ktorú prijala ešte predchádzajúca vláda. Predstavuje jasný návod, aké kroky sú nevyhnutné pre systematické skvalitňovanie životného prostredia na Slovenska,” vysvetlil Sólymos s tým, že túto stratégiu, ktorá nikdy nebola politickým projektom, pripravovali analytici v spolupráci so 160 odborníkmi. “Nejde o politiku, ale o kvalitný plán pre zelenšie Slovensko. Bohužiaľ, leží niekde v šuplíku “ uzavrel Sólymos.
Zdroj: SITA, mt, kv
Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.