Zálohovanie plastových obalov sa blíži, TOTO sú najčastejšie otázky
Už 1. januára 2022 sa na Slovensku spustí systém zálohovania PET fliaš a plechoviek. Cieľom projektu je vyzbierať 90% obalov od nápojov. Napriek kampani “Slovensko zálohuje” pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR (MŽPSR) ľudia stále nemajú úplne jasno v tom, ako to bude fungovať.
O zavedení zálohového systému sme informovali v tomto článku. Prinášame vám prehľad najčastejších otázok a odpovedí týkajúcich sa zálohovania, ktoré trápia Slovákov:
- Má zálohovaný obal špeciálne označenie? Áno, takýto obal ľahko rozpoznáte podľa symbolu (Z) umiestneného v blízkosti slova “ZÁLOHOVANÉ” a čiarového kódu. Takéto obaly sa začnú produkovať a predávať od januára. Staré obaly takéto označenie mať nebudú, preto sa nezálohujú.
- Za ktoré obaly zaplatím záloh? Treba si všímať len obaly s vyššie spomenutým označením (Z), po vrátení do odberného miesta obdržíte záloh 15 centov. Jedna fľaša alebo plechovka sa rovná 15 centov. Ostatné obaly bez riadneho označenia sa nezálohujú, treba ich vyseparovať klasickým spôsobom do žltých kontajnerov.
- Záleží na tom, v akom stave prinesiem spotrebovaný obal? Áno, záleží. Fľaše a plechovky treba priniesť s vrchnákom, prázdne, nestlačené a s neporušeným čiarovým kódom, aby systém dokázal prečítať špeciálne označenie. Fľaše sa po spracovaní v systéme následne stlačia a odvezú na recykláciu.
- Vyhodil som obal so symbolom (Z) do žltého kontajnera, čo teraz? Nič sa nestane, prídete však o zálohu 15 centov, ktorú by ste pri vrátení obdržali. Cieľom zálohy je motivovať spotrebiteľov, aby obaly vrátili do odberných miest a tým šetrili prostredie. Výška zálohu je zároveň nastavená tak, aby príliš nezaťažila peňaženku spotrebiteľa.
- Čo s vrchnákmi, ktoré sa často zbierajú na charitu? Podľa Ministerstva životného prostredia takýto zber vrchnákov za charitatívnym účelom nie je efektívny. Za tonu materiálu získajú organizácie len 150 až 200 eur, to je približne 4400 viečok od fliaš. “Ak si zoberieme, že na jedného obyvateľa Slovenska sa ročne uvedie na trh 185 plastových fliaš a fakt, že už dnes sa plastové fľaše pomerne dosť dobre triedia, čo sa po zavedení zálohovania ešte zvýši, môžeme považovať takýto zber za neefektívny a potenciál vyzbieraných prostriedkov pre charitatívny účel za skôr zanedbateľný,” vysvetľuje Ministerstvo pod svojim statusom na sociálnej sieti. Lepšie je nápojový obal zálohovať alebo vyseparovať, a namiesto zbierania vrchnáčikov rovno poslať peniaze na účet charity.
Reakcie Slovákov
Kampaň Ministerstva sa zatiaľ stretáva s rozpačitými reakciami. Zatiaľ čo jedna skupina ľudí projekt chváli a diví sa, prečo Slovensko nezaviedlo zálohovanie už oveľa skôr, druhá skupina ľudí nevidí zmysel zálohovania pre životné prostredie. Podľa niektorých by bolo dokonca lepšie sa vrátiť k fľašiam zo skla, aby sme už naďalej nežili v “Dobe plastovej”. Ľudia majú množstvo otázok, mnohých trápi aj budúcnosť charitatívnych zbierok vrchnákov.
Zdroj: (MŽPSR, ML)
Odporúčané články
27. septembra 2024, zasahovali policajti z Pohotovostnej ochrannej jednotky Mestskej polície v Košiciach pri dramatickom incidente. Krátko po polnoci sa im podarilo vypátrať a zadržať dvojicu, muža a ženu, podozrivých z krádeže mobilného telefónu priamo na železničnej stanici.
Kardiochirurgický tím z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach spolu s odborníkmi z Lekárskej fakulty UPJŠ úspešne vykonal prvú operáciu na svete, pri ktorej pacientovi vytvorili pľúcnu chlopňu z jeho vlastného tkaniva. Zároveň nahradili poškodenú aortálnu chlopňu pôvodnou pľúcnou chlopňou pacienta.
Tento inovatívny projekt, ktorý realizuje občianske združenie Ťahanovská záhrada, ponúka obyvateľom Košíc možnosť zapožičať si rôzne predmety pre domácnosť, šport a zábavu.