Založila ju Remišová s Matovičom. Spoločnosť IT končí, je v strate viac ako 7 miliónov eur
Štátna akciová spoločnosť Slovenso IT končí. Uviedol to minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky Richard Raši s tým, že spoločnosť viac nie je životaschopná a pre jej nezodpovedné riadenie dosiahla kumulovanú stratu viac ako 7 miliónov eur.
„Koncom minulého roka som verejnosť informoval, že štátna akciová spoločnosť Slovensko IT, ktorú založila Veronika Remišová s Igorom Matovičom, je čierna diera. Mala prinášať moderné riešenia pre ľudí, zhltla však milióny eur bez reálneho výsledku. Dnes som tu, aby som vám oznámil, že Slovensko IT končí svoju činnosť,“ povedal minister investícií Richard Raši.
Podľa neho pre chýbajúce účtovníctvo firmy nie je známa presná výška jej straty za minulý rok, ale ako podotkol, je isté, že presiahne 2,8 milióna eur.
„Kumulovaná strata spoločnosti od jej vzniku bude sedem miliónov eur. A preto aj na základe toho, že riadené ukončenie spoločnosti bude mať svoje náklady, faktúra za túto spoločnosť bude v objeme minimálne desať miliónov eur,“ povedal Richard Raši, ktorý je ministrom informatizácie takmer pol roka.
Ako podotkol, keby firmu nechali ďalej fungovať, uvedená suma by narástla o niekoľko miliónov eur. Za zodpovedných za túto situáciu v Slovensko IT označil bývalé vedenia ministerstva informatizácie na čele s Veronikou Remišovou a neskôr Petrom Balíkom, ako aj vtedajšieho poradcu a štátneho tajomníka pre IT Jána Hargaša.
Peniaze mali dostávať za nulovú prácu
Bývalé vedenie Slovensko IT podľa ministra v roku s rekordnou stratou vyplatilo odmeny sebe a zamestnancom za vyše 400-tisíc eur, a to nad rámec zmluvne dohodnutej pohyblivej zložky mzdy. Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) v minulosti zistil vo firme takmer 30 nedostatkov.
„Napríklad, osem mesiacov po vzniku tejto spoločnosti chodili zamestnanci do práce, mali plné mzdy a nebola im zadaná žiadna práca,“ pripomenul Raši. Náklady firmy za toto obdobie dosiahli takmer 3 milióny eur vrátane miezd, odmien a prenájmu priestorov. Dodal, že firma predtým platila za prenájom v lukratívnych priestoroch bizniscentra 240-tisíc eur, nové vedenie dohodlo zľavu na polovicu.
Problémy so systémom
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Peter Kubovič informoval o problémoch s informačným systémom e-Forms, ktorý dodala štátna akciovka. V tejto súvislosti musel viackrát informovať bývalého premiéra, ministra informatizácie a štátnych tajomníkov.
„S ťažkosťami sa projekt e-Forms nasadil. Tento projekt nebudeme vedieť zrejme udržať,“ upozornil šéf ÚVO s tým, že si vyžaduje neustále zmeny podľa požiadaviek Európskej komisie. „Celkom reálne nám hrozí, že od septembra tohto roku verejní obstarávatelia nebudú vedieť zasielať oznámenia o zákazkách. Je to kritická situácia aj pre Úrad pre verejné obstarávanie,“ uviedol Kubovič.
Cez e-Forms boli prepojené aj všetky staré systémy úradu a hrozí, že nebude môcť napĺňať ani iné svoje kompetencie. Podľa predsedu ÚVO doteraz trvajú reklamácie dodaného informačného systému, s ministrom informatizácie a možno s celou vládou treba hľadať riešenia na záchranu fungujúceho verejného obstarávania. Európska komisia ponúkla svoj informačný systém, ten však nie je prispôsobený pre zaužívané postupy verejného obstarávania v SR.
Zdroj: SITA (be)/TS
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.