Zamestnancov aj študentov UPJŠ testujú na lekárskej fakulte
V priestoroch Lekárskej fakulty UPJŠ na Triede SNP 1 sa v týchto dňoch realizuje trojdňové testovanie na COVID-19, ktoré zorganizovala Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pre svojich zamestnancov, ich rodinných príslušníkov a študentov.
Na testovanie sa prihlásilo asi tritisíc osôb a pomere náročnú logistiku bolo potrebné premyslieť počas dvoch dní. Na organizácii testovania sa podieľa počas jedného testovacieho dňa vyše päťdesiat zamestnancov a študentov univerzity, ktorí dbajú na plynulý a predovšetkým bezpečný priebeh testovania.
[ad][/ad]Majú súhlas ministerstva
„Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa rozhodla požiadať ministerstvo obrany o súhlas a zorganizovať hromadné testovanie svojich zamestnancov a študentov vo vlastnej réžii, pričom ponúkla možnosť otestovať sa na vlastnej pôde všetkým, ktorí o to prejavili záujem. Zorganizovanie tohto testovania je vecou zodpovednosti UPJŠ voči jej zamestnancom a študentom a súčasne isté odbremenenie organizátorov celoplošného testovania vďaka možnostiam, ktoré má univerzita k dispozícii, a samozrejme aj ochote našich ľudí pomôcť. S organizáciou testovania pomáhajú predovšetkým odborní pracovníci Lekárskej fakulty a jej študenti, ale súčasťou procesu sú aj ďalší výskumníci, študenti univerzity a rektorátni pracovníci. Vlastnými silami otestujeme asi tri tisícky záujemcov – na testovanie sa prihlásilo vyše dvetisíc zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, asi tristo doktorandov a takmer sedemsto zahraničných študentov. Tí všetci môžu byť vďaka dobrej logistike vybavení v známom prostredí bez stresov a naozaj rýchlo, pretože sme logisticky pripravili výborné podmienky na testovanie v priestoroch našej lekárskej fakulty a zabezpečili dostatok personálu a študentov na testovanie, aj súvisiace činnosti,“ konštatuje prorektor UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., ktorý je súčasne prednostom Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ a UNLP Košice a je členom Ústredného krízového štábu SR.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Majú skúsenosti
Vstup testovaných je zabezpečený v presných časových intervaloch cez hlavný vchod do fakulty a k dispozícii sú 3 registračné miesta vo vestibule pri vrátnici, 3 odberové stanovištia vo foyer pred Aulou LF a 3 miesta na vydávanie certifikátov v aule, kde osoby čakajú vo veľkom priestore na výsledky testu v dostatočných rozstupoch.
Dodržané sú prísne protiepidemické opatrenia, vrátane jednosmerného pohybu osôb od hlavného vchodu k núdzovému východu z auly a odberové tímy sa pri odoberaní vzoriek a ich vyhodnocovaní riadia presnými pokynmi organizátorov celoplošného testovania. Testovaní sa v počas testovania nekopia na jednom mieste – sú predvolaní na konkrétny čas a vďaka predchádzajúcim získaným skúsenostiam s testovaním študentov a zamestnancov UPJŠ LF ide testovanie mimoriadne rýchlo. Čaká sa prakticky iba na vyhodnotenie výsledkov, ktoré sa nedá urýchliť. Testované osoby pritom sedia aule, ktorá predstavuje veľmi bezpečný priestor vzhľadom na svoju kapacitu.
[ad][/ad]„Vzorky sa vyhodnocujú anonymne – každý testovaný dostane pri registrácii v prvom vestibule fakulty svoje identifikačné číslo, s ktorým prichádza na testovanie do foyer pred aulou na jedno z troch stanovíšť a po odbere vzorky potom čaká na vyhodnotenie výsledkov v priestrannej aule. Až po vyhodnotení anonymného rýchlotestu je pridelené osobné číslo priradené spoločne s výsledkom testu ku konkrétnemu menu a daná osoba odchádza z auly iným východom, než vošla, s certifikátom potvrdzujúcim negatívny alebo pozitívny výsledok,“ vysvetľuje prodekanka Lekárskej fakulty UPJŠ a prednostka Ústavu epidemiológie prof. MVDr. Monika Halánová, PhD., ktorá je odborná garantka trojdňového testovania na UPJŠ.
Na prípravu celej logistiky mala s tímom organizátorov iba dva dni.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.