Západ ukazuje, ako úspešne bojovať s horúčavami
„Rozhodovanie na miestnej úrovni v súvislosti s dopadmi globálnych problémov so zameraním na zmenu klímy“ je názov seminára, ktorý zorganizoval Karpatský rozvojový inštitút (KRI) pre tých, čo rozhodujú na lokálnej úrovni. Seminár poskytol reálne riešenia, ako sa adaptovať na zmenu klímy v lokálnych rozmeroch. Inšpirovať sa mali odbornými prednáškami klimatológa Pavla Šťastného zo SHMÚ, Juraja
„Rozhodovanie na miestnej úrovni v súvislosti s dopadmi globálnych problémov so zameraním na zmenu klímy“ je názov seminára, ktorý zorganizoval Karpatský rozvojový inštitút (KRI) pre tých, čo rozhodujú na lokálnej úrovni. Seminár poskytol reálne riešenia, ako sa adaptovať na zmenu klímy v lokálnych rozmeroch.
Inšpirovať sa mali odbornými prednáškami klimatológa Pavla Šťastného zo SHMÚ, Juraja Mesíka z Univerzity Palackého v Olomouci, Juraja Zamkovského z Priateľov Zeme, Zuzany Záborskej z KRI. Svoje úspešne realizované projekty prišli predstaviť aj zahraniční hostia Jeppe Tolstrup z Kodane v Dánsku a Leysa Loyko z Rakhiv na Ukrajine.
Prvou našou mestskou časťou, ktorá už vykonáva reálne projekty podľa adaptačného plánu, je MČ Košice-Západ. „Karpatský rozvojový inštitút vypracoval adaptačnú stratégiu pre mestskú časť Košice-Západ, ktorú najviac trápi častý výskyt a intenzita horúčav. Ide o pilotný projekt, ktorý má inšpirovať ostatné mestské časti,“ povedal projektový manažér KRI Ladislav Hegyi.
Mestská časť zatiaľ tento plán plní úspešne. „V októbri roku 2014 bola v rámci programu ochladzovania verejných priestranstiev zrekonštruovaná fontána na Luníku II. v blízkosti kina Družba a trhoviska. V roku 2015 plánuje MČ Košice-Západ, v závislosti od schváleného rozpočtu, zrealizovať v zmysle adaptačnej stratégie sadbové úpravy – výsadbu vzrastlých drevín poskytujúcich dostatočné tienenie a ochladenie na Moldavskej ulici a pokračovať v revitalizácii Zuzkinho parku,“ uviedla prednostka miestneho úradu MČ Západ Andrea Horváthová.
V pláne je aj zaradenie Borovicového hája do režimu lesoparku, výsadba stromov na peších zónach, detských ihriskách a parkoviskách, ale aj zvýšená informovanosť obyvateľov a poskytovanie pitnej vody zdarma.
„Stratégia adaptácie mestskej časti Košice-Západ na častý výskyt a rast intenzity horúčav je prínosom. MČ konkrétnym spôsobom znižuje citlivosť a zvyšuje odolnosť svojich obyvateľov a svojho územia voči horúčavám,“ dodáva A. Horváthová.
Foto: TASR
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
