Zástupcovia viac ako 170 krajín sveta sa v Glasgowe stretli pre záchranu planéty pred klimatickou krízou
Zástupcovia viac ako 170 krajín sveta sa v Glasgowe stretli pre jediný cieľ – zachrániť planétu pred klimatickou krízou. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom videu a v statuse na sociálnej sieti po prvom dni na Klimatickej konferencii Organizácie spojených národov (OSN) v Glasgowe. Počas samitu COP26 absolvovala viaceré bilaterálne stretnutia, medzi nimi napríklad rokovanie s premiérkou Islandu Katrín Jakobsdóttirovou či predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Diskutovala aj s britským princom Charlesom a osobne sa rozlúčila aj s odchádzajúcou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
„To, čo nám ukazuje príroda, rôzne záplavy, tornáda, otepľovanie, je jasným signálom, že dochádza k poškodzovaniu životného prostredia a klímy v dôsledku ľudskej činnosti. Pokiaľ sa nezalarmujeme, tak dôsledky, najmä na životoch našich potomkov a ďalších generácií, budú už neodvrátiteľné,“ povedala Čaputová vo videu.
S princom Charlesom debatovali o ochrane prírody, ale aj o príležitostiach, ktoré zelená transformácia prináša pre britskú a slovenskú ekonomiku a súkromný sektor. Prezidentka poukázala na to, že princ Charles spustil iniciatívu pre udržateľné trhy a obchod, do ktorej sa môžu zapojiť aj slovenské firmy.
Po rokovaniach s premiérkou Islandu Katrín Jakobsdóttirovou Čaputová konštatovala, že by ocenila prehĺbenie spolupráce v oblasti geotermálnej energetiky. Doplnila, že prispieť by k tomu mohla aj návšteva islandského prezidenta na Slovensku v budúcom roku.
V škótskom Glasgowe sa v nedeľu 31. októbra pod záštitou OSN začala dvojtýždňová klimatická konferencia COP26. Účastníci budú hľadať riešenia, ako do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie planéty a zintenzívňujú extrémne poveternostné javy spojené so zmenou klímy, ako sú horúčavy, povodne či lesné požiare.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.