Závery štúdie o nadúmrtnosti na COVID-19 sú zavádzajúce, tvrdí ÚDZS
Dokument o nadúmrtnosti na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky v rokoch 2020 až 2022 vykazuje vážne metodologické nedostatky a ignoruje epidemiológiu a základné mechanizmy šírenia infekčných chorôb.

V tlačovej správe to uviedol zástupca predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Michal Palkovič. Výsledkom sú podľa neho síce mediálne ohromujúce, ale zavádzajúce závery.
Pri prebiehajúcej pandémii sa podľa neho robia rozhodnutia na základe aktuálnych poznatkov vedy, ako aj ekonomických možností štátu vrátane kapacity zdravotníctva, za pochodu. „Netvrdíme, že sa neurobili v tých vypätých chvíľach žiadne chyby, hodnotiť však takýmto účelovým spôsobom postupy, ktoré sa robili v dobrej viere zachrániť čo najväčší počet životov, je minimálne neadekvátne,” tvrdí.
Sekcia súdneho lekárstva a patologickej anatómie sa podľa ÚDZS počas kritického obdobia pandémie veľmi intenzívne venovala aj zverejňovaniu dát o priebežnom počte úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, až kým počet úmrtí za mesiac neklesol pod 500. „Autori v médiách citovaného dokumentu tieto štatistiky opomenuli,” upozorňuje úrad.
Zo štúdie s názvom Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022) vyplýva, že na vysokú nadúmrtnosť počas pandémie koronavírusu mali vplyv rozhodnutia politikov. Ak by Slovensko zaviedlo opatrenia, ako napríklad Dánsko, podľa štúdie sa mohlo potenciálne zachrániť až 21-tisíc životov.
Zdroj: (SITA, su, dm)
Odporúčané články

Informuje o tom Národné divadlo Košice (NDK), kde s výnimkou krátkeho pôsobenia v Prešove Šmáliková spievala viac ako štyri desaťročia.

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach na svojom zasadnutí 26. júna 2025 rozhodlo o viacerých významných témach ovplyvňujúcich život v meste. Poslanci schválili nový územný plán mesta, zvýšenie cestovného v MHD i vyhlásenie na obranu 17. novembra ako dňa pracovného pokoja. V rovnaký deň podporili aj návrat busty Cecilie Gonzagy do Levoče.

Pred 23 rokmi predalo mesto Košice spoločnosti Cassoviainvest Credit športovo-rekreačný areál Ryba na Aničke za vtedajších 16 miliónov korún (531 103 eur). Hoci nový majiteľ do areálu za tie roky investoval a získal do svojho vlastníctva aj reštauráciu Ryba, už dlhodobo sa ho snaží predať. V tejto súvislosti už viackrát oslovili mesto a súkromných podnikateľov.