Závislosť na ruskom plyne financuje vojnu na Ukrajine, tvrdí Greenpeace
Závislosť na ruskom plyne financuje vojnu na Ukrajine, tvrdí organizácia Greenpeace Slovensko. Žiada preto zákaz dovozu ruského plynu, zastavenie verejných investícií do plynovej infraštruktúry ako aj investície na zníženie energetického dopytu, zvýšenie energetickej účinnosti a investície do obnoviteľných zdrojov tepla a energie. Informuje o tom koordinátorka klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Dorota Osvaldová v tlačovej správe.
„Len v roku 2020 sme za plyn na Slovensku zaplatili 1,3 miliardy eur. Slovensko je navyše z 85 percent závislé na dovoze plynu z Ruska. V rámci Európskej únie (EÚ) pochádzali v roku 2019 dve pätiny dovozu fosílneho plynu z Ruska. Rovnako tak aj viac ako štvrtina dovozu ropy a takmer polovica dovozu uhlia. Za dovoz energetických surovín z Ruska EÚ v roku 2020 zaplatila 60,1 miliardy eur,” uviedla Osvaldová s tým, že prechod na zelenú energiu nemožno odkladať. Organizácia preto požaduje prechod na obnoviteľné zdroje, ktorý bude v súlade s princípmi spravodlivej transformácie.
Zdroj: (SITA, kh;bfe),
Odporúčané články
Severná Kórea v sobotu 14. marca odpálila približne desať neidentifikovaných balistických rakiet smerom k Japonskému moru. Štarty zaznamenali armády v regióne vrátane ozbrojených síl Južnej Kórey a ministerstva obrany Japonska.
Mesto Košice pripravuje pre obyvateľov mestskej časti Sídlisko KVP, ktorí si zakúpili parkovacie karty, formulár. Budú sa môcť rozhodnúť, či chcú posunúť začiatok platnosti parkovacej karty na 1. marec 2027, alebo chcú kartu zrušiť a vrátiť späť peniaze v plnej výške.
V lesoch pri Košiciach budú počas marca prebiehať plánované ťažbové práce, ktoré sa dotknú aj obľúbenej cyklotrasy medzi obcou Sokoľ a Kráľovou studňou. Mestské lesy Košice upozorňujú návštevníkov, že v dotknutom úseku sa bude pohybovať lesná technika a prejazd po lesnej ceste môže byť dočasne obmedzený.