Zber kuchynského odpadu sa v Medzeve osvedčil, mesto chce zvýšiť celkovú separáciu
Napriek tomu, že zo zavedeného zberu kuchynského odpadu z domácností majú obyvatelia Medzeva v okrese Košice-okolie zatiaľ zmiešané pocity, vyzbieralo sa ho omnoho viac, ako očakávali. Tvrdí to primátor mesta Matej Smorada. Radnica verí, že zvýšiť celkovú mieru separácie sa podarí aj prostredníctvom nádob na triedené zložky odpadu, ktoré distribuovali.
„Mnohí nerozumejú dôvodu zberu kuchynského odpadu, najmä v bytových domoch ho skladujú na balkónoch a podobne. V Medzeve sa ho však za týždeň, a to len na Sídlisku Mladosť, vyzbiera okolo 700 kilogramov. Je to obrovské číslo,“ povedal s tým, že obyvatelia bytových domov dostali na tento účel vedierko a rozložiteľné vrecká, ktoré môžu v určených časoch vynášať do špeciálnych nádob. Tie odvážajú každý týždeň.
Za úspešný považuje aj nový systém separovaného zberu, ktorý spustili od nového roka. Obyvatelia rodinných domov dostali od mesta tri nádoby, a to na plasty, sklo a papier. „Doteraz sme mali vrecový zber separovaného odpadu, ale občania neboli spokojní. Robilo to problémy napríklad pri silnom vetre alebo keď obsah vreca rozhádzal túlavý pes,“ vysvetlil primátor. Na niektorých uliciach, kde žije väčšina neplatičov, však naďalej realizujú vrecový zber.
Čo sa týka bytových domov, pri tých pribudli nové 1100-litrové kontajnery. „Doteraz sme mali takzvané zvony s objemom 1000 litrov. Boli v katastrofálnom stave, manipulácia s nimi bola veľmi neefektívna – bola na to potrebná drahá technika aj množstvo ľudí na obsluhu,“ spresnil.
Všetky odpadkové nádoby vlastní mesto, neprenajíma si ich od zvozových spoločností. Primátor to považuje aj za preventívne opatrenie pred komplikáciami v prípade zmeny zvozovej spoločnosti. Za 1800 kusov nádob na separovaný odpad s objemom 120 litrov a ďalších 100 kusov 1100-litrových nádob zaplatí mesto okolo 75.000 eur. Túto sumu uhrádza v mesačných splátkach, rozdelená je na päť rokov.
Uvedené náklady obyvatelia v poplatkoch nepocítia. „Chceme, aby toto opatrenie pôsobilo maximálne motivačne. Tým, že sme zvýšili komfort separácie zberu odpadu, očakávame, že Medzev bude vykazovať lepšie štatistiky triedenia ako doteraz, a tým by sme mali platiť menší poplatok za skládkovanie,“ skonštatoval s tým, že následne by sa znížila aj potreba intenzity vývozu zmesového odpadu, čo by prispelo k výraznej úspore financií. „Čím lepšie budeme odpad separovať, tým dlhšie by sme mali vedieť udržať poplatok za komunálny odpad na súčasnej úrovni,“ doplnil.
Pripomenul, že mesto vlani nakúpilo aj kompostéry pre domácnosti, ktoré si obyvatelia naďalej môžu bezplatne vyzdvihnúť. V Medzeve tiež funguje mestské kompostovisko. Radnica by chcela zriadiť aj zberný dvor, podľa primátora sa to však nedarí, keďže nemajú k dispozícii vhodný pozemok.
Zdroj: (TASR, sem lem)
Odporúčané články
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.