Zdevastovaný múr ohrozuje chodcov
Pred necelým rokom na električkovú trať na Kuzmányho ulici spadla časť múra bývalých kasární. Dnes hrozí niečo podobné na Hviezdoslavovej ulici.
Na stav časti murovaného oplotenia niekdajších kasární v tesnej blízkosti križovatky Hviezdoslavova – Mäsiarska upozornil denník KOŠICE:DNES jeden z čitateľov.
Stav sa zhoršuje
„Už niekoľko mesiacov sledujem, ako sa stav múra zhoršuje. Nielenže je celý pomaľovaný grafitmi, ale čím ďalej, tým viac sa nakláňa smerom na chodník, po ktorom bežne chodia peší aj cyklisti. Najmä za posledné dva týždne, keď sa už na ňom objavili aj veľké praskliny,“ povedal nám všímavý Košičan.
Podľa jeho slov už nie je otázne, či múr vydrží silnejší nápor vetra, ale kedy spadne. „Môžeme len veriť, že sa to nestane vo chvíli, keď práve po chodníku nikto nepôjde. Inak bude nešťastie hotové,“ myslí si čitateľ.
[ad][/ad]Potrebné povolenia už majú
Majiteľom dvoch budov v areáli bývalých kasární a aj múra medzi nimi je podľa údajov z katastra Košický samosprávny kraj (KSK), na ktorý sme sa obrátili s otázkami.
„O zlom stave múra, ktorý tvorí časť objektu na Hviezdoslavovej ulici, vieme. Správa majetku KSK už má udelené všetky príslušné povolenia na jeho sanáciu, vrátane vyjadrenia Krajského pamiatkového úradu a stavebného úradu,“ odpovedala nám hovorkyňa KSK Anna Činčárová.


Oprava je v pláne
Podľa jej slov na úrade predpokladajú, že ich oprava vyjde na približne 8-tisíc eur. Rekonštrukcia nehnuteľnosti je zaradená do plánu verejného obstarávania na tento rok. Po vyhlásení verejného obstarávania a jeho úspešnom ukončení bude múr zrekonštruovaný.
„Správca nehnuteľnosti sa vyjadril, že v súčasnosti neplánuje uzavretie časti chodníka, ktorý sa pri múre nachádza. Pri rekonštrukcii však bude komunikácia pre chodcov sčasti uzatvorená,“ dodala A. Činčárová.
[ad2][/ad2]Odporúčané články

V mestskej časti Ťahanovce bola minulý týždeň slávnostne otvorená nová športová hala pri Základnej škole s materskou školou na Želiarskej ulici.

Len nedávno sme na facebookovej stránke KOŠICE: DNES zdieľali video, v ktorom na Hlavnej ulici tancovali mladí Košičania a Košičanky. Táto udalosť je už roky neoddeliteľnou súčasťou májových dní v našom meste. Tanečníci mali na sebe oblečené tričká s farbami žltá a modrá, čo množstvo ľudí v komentároch pod príspevkom prijalo negatívne. Tieto farby sa totiž často spájajú s podporou Ukrajiny avšak pravdou je, že táto farebná kombinácia je aj oficiálnou súčasťou identity mesta Košice už roky.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii a transfóbii, ktorý si pripomíname 17. mája, vyhlásili mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko 12. ročník anticeny Homofób roka a zverejnili nominácie. Ako informuje IĽP, vzhľadom na to, že homofóbovia a homofóbky vo verejnom priestore sa posunuli od slov k činom, tak sa rozhodli tento rok do ankety okrem homofóbnych výrokov zaradiť prvýraz aj homofóbne skutky.