Zdravotníci z UKRAINE CARE CENTER pomôžu denne desiatkam utečencom z Ukrajiny
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine zriadili UKRAINE CARE CENTER (UCC), kde zdravotníci nemocnice poskytujú pomoc pacientom, utečencom z Ukrajiny. Centrum s ambulanciami je zriadené v Pavilóne zdravia v areáli na Rastislavovej ulici v Košiciach. Od minulého týždňa ho začali aktívne vyhľadávať utečenci z Ukrajiny, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť.
„Denne príde 15 – 20 pacientov. Mnohí z nich potrebujú predpísať lieky alebo zdravotnícke pomôcky, alebo prídu preto, že majú vysoký krvný tlak, teplotu či respiračné ochorenia. Častejšie chodia onkologickí pacienti a tiež tehotné ženy, ktoré potrebujú vyšetrenia,“ vysvetľuje MUDr. Oksana Bazel – Slafkovská, internistka, ktorá vedie UCC.
34-ročná lekárka je pôvodom z Ukrajiny a v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura pôsobí už sedem rokov. „Je to ťažké, mám na Ukrajine rodinu, veľmi ťažko to všetci prežívame. Tu v centre sa snažíme spraviť pre pacientov všetko čo sa dá, pomôžeme každému, ako sa len dá. A samozrejme robíme aj zbierky zdravotníckeho materiálu, potravín, aby sme ich mohli posielať ľuďom na Ukrajinu,“ dodáva.
Zdravotníci z Ukrajiny v UCC UNLP
Spolu s ňou poskytujú zdravotnú starostlivosť v UCC aj ďalší dvaja lekári a sestra z Ukrajiny, a tiež slovenský zdravotnícky personál. „Našu pomoc vyhľadávajú mnohí, lebo im dochádzajú lieky. Útek pred vojnou ich zdravotnému stavu nijako nepomohol. Keď cestujú aj niekoľko dní, v život ohrozujúcich podmienkach, keď dlhé hodiny čakajú vonku v chladnom počasí, to všetko môže ich zdravotný stav zhoršiť,“ dopĺňa Oksanu kolega, 32-ročný stomatochirurg UNLP MUDr. Vladyslav Gorvat. „Väčšina onkologických pacientov prichádza po operácii, po ožarovaní alebo po chemoterapii a prichádzajú s tým, že liečba nie je ukončená. Okrem základných liekov či pomôcok, ich odporúčame na Východoslovenský onkologický ústav, ktorý je v blízkosti UNLP.“
Komunikuje sa ukrajinsky aj rusky
Pacienti, ktorí prichádzajú, rozprávajú ukrajinsky alebo rusky. „Väčšina personálu v UCC sme Ukrajinci, takže vieme s nimi dobre komunikovať a aj vysvetliť kolegom zdravotníkom na iných medicínskych pracoviskách, čo je potrebné,“ uzatvára Vladyslav Gorvat.
Okrem nich pôsobí v UCC aj niekoľko ďalších lekárov či zdravotníkov. Momentálne sú v UNLP Košice hospitalizovaní piati pacienti z Ukrajiny.
Zdroj: (Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice)
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.