Zdražovanie zasiahlo aj cestovný ruch. Oplatí sa ešte dovolenkovať na Slovensku?
Inflácia zasiahla aj ubytovacie a stravovacie zariadenia v cestovnom ruchu. Výrazné zdražovanie energií, potravín i ďalších vstupov spôsobilo, že zamestnávatelia v sektore hotelierstva, reštaurácií a cateringu (HoReCa) sú nútení rastúce náklady premietať i do konečných cien tovarov a služieb.
Hotelieri a majitelia gastro prevádzok združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) upozorňujú, že dovolenka na Slovensku sa i napriek tomu stále oplatí – včasné rezervácie, výhodné balíky služieb a uplatnenie rekreačných poukazov môžu domácnostiam ušetriť stovky eur. Asociácia o tom informovala vo štvrtok v tlačovej správe.
Ceny energií v mnohých prípadoch vzrástli až dvoj či trojnásobne, situáciu navyše komplikuje aj tlak na zvyšovanie miezd. „Neznamená to však, že by ceny počas leta rástli skokovo. Práve naopak, majitelia ubytovacích zariadení a gastro prevádzok majú snahu udržať ceny na prijateľných úrovniach, a preto sa snažia upraviť svoju obchodnú stratégiu tak, aby ľudia pocítili zdražovanie čo možno najmenej. Úplne sa to však z dlhodobého hľadiska eliminovať nedá,“ uviedol prezident AHRS Marek Harbuľák.
Aj napriek tomu tohtoročná dovolenka doma podľa hotelierov môže mnohým Slovákom ušetriť značnú časť nákladov. Odpadajú náklady na cestovanie, ktoré taktiež výrazne zdraželo, ušetriť sa dá aj v ďalších oblastiach. Jednou z efektívnych možností je uplatnenie rekreačného poukazu. „Príspevok môže získať napríklad rodič zamestnaný minimálne dva roky vo firme, ktorá má viac ako 49 zamestnancov. Maximálna výška príspevku je pritom 275 eur, čo znamená, že napríklad štvorčlenná rodina môže takýmto spôsobom refundovať náklady až do výšky 550 eur,“ priblížil Harbuľák. Aj napriek miernemu rastu nákladov tak podľa neho ide pri týždennom pobyte o výraznú úsporu.
Ubytovacie zariadenia majú napriek vrcholiacej letnej dovolenkovej sezóne stále dostatok voľných kapacít. V porovnaní s minulým rokom zatiaľ v hoteloch a penziónoch dovolenkuje menej Slovákov a počet zahraničných turistov z okolitých krajín vrátane Česka a Poľska nedosahuje počty z obdobia pred pandémiou. Dôsledné plánovanie dovolenky podľa prezidenta AHRS môže domácnostiam priniesť ďalšiu úsporu nákladov. „Ľuďom odporúčame, aby si rezervovali služby s predstihom. Tí, ktorí si napríklad v tomto roku zakúpili ubytovanie v predstihu, mali garantované výhodnejšie ceny, ktoré ešte nezohľadňovali aktuálnu situáciu v spojitosti s infláciou a zdražovaním. Zároveň platí, že rezervovať komplexný balík služieb sa cenovo mnohokrát oplatí viac než rezervácia jednotlivých služieb osobitne,“ dodal Harbuľák.
Zdroj: (SITA, be;mt)
Odporúčané články
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.