Zelená linka vlani evidovala 109 podnetov k nelegálnemu výrubu drevín v urbanizovanom prostredí
Zelená linka v roku 2021 evidovala 109 podnetov k nelegálnemu výrubu drevín v urbanizovanom prostredí. Podozrení na poškodzovanie drevín bolo minulý rok 13. Informuje o tom Zelená linka na sociálnej sieti.
„V urbanizovanom prostredí sídiel vystupujú do popredia podnety týkajúce sa výrubov drevín na súkromných pozemkoch bez príslušného povolenia alebo iné zásahy súvisiace s poškodzovaním drevín, ako napríklad neodborný orez stromu, ktorý sa inak nazýva aj dekapitácia,” uviedla Zelená linka. Za drevinu sa považuje strom alebo ker, a to vrátane koreňovej sústavy, či už rastú jednotlivo alebo v skupinách mimo lesného pozemku.
Orgánom ochrany prírody v oblasti ochrany drevín v intraviláne obce je obec. V prípade výrubu drevín sa tak vyžaduje súhlas obce, pokiaľ si túto pôsobnosť nevyhradil okresný úrad. Ten, kto vykonáva výrub, je povinný mať povolenie, ktorým sa preukáže polícii alebo príslušnému orgánu. Pri výrube je taktiež potrebné dodržiavať podmienky výrubu, ako je množstvo alebo termín výrubu.
Dreviny podľa Zelenej linky plnia viacero funkcií ako napríklad klimatickú biotickú funkciu. V prostredí, kde je dostatok zelene, sa žije lepšie, kvalitnejšie a ľudia sú spokojnejší. Dreviny tiež pozitívne ovplyvňujú našu psychiku, čistia ovzdušie, pomáhajú znižovať hluk, vyrovnávajú teplotné rozdiely a tak ovplyvňujú mikroklímu a pomáhajú zachovávať biodiverzitu. „Dreviny v urbanizovanom prostredí okrem sociálnej funkcie plnia napríklad aj funkciu renaturalizačnú (sprírodňovaciu), asanačnú (ozdravovaciu), či melioračnú (zlepšovaciu),” uzavrela Zelená linka.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.