Zelená linka vlani evidovala 109 podnetov k nelegálnemu výrubu drevín v urbanizovanom prostredí

Zelená linka v roku 2021 evidovala 109 podnetov k nelegálnemu výrubu drevín v urbanizovanom prostredí. Podozrení na poškodzovanie drevín bolo minulý rok 13. Informuje o tom Zelená linka na sociálnej sieti.
„V urbanizovanom prostredí sídiel vystupujú do popredia podnety týkajúce sa výrubov drevín na súkromných pozemkoch bez príslušného povolenia alebo iné zásahy súvisiace s poškodzovaním drevín, ako napríklad neodborný orez stromu, ktorý sa inak nazýva aj dekapitácia,” uviedla Zelená linka. Za drevinu sa považuje strom alebo ker, a to vrátane koreňovej sústavy, či už rastú jednotlivo alebo v skupinách mimo lesného pozemku.
Orgánom ochrany prírody v oblasti ochrany drevín v intraviláne obce je obec. V prípade výrubu drevín sa tak vyžaduje súhlas obce, pokiaľ si túto pôsobnosť nevyhradil okresný úrad. Ten, kto vykonáva výrub, je povinný mať povolenie, ktorým sa preukáže polícii alebo príslušnému orgánu. Pri výrube je taktiež potrebné dodržiavať podmienky výrubu, ako je množstvo alebo termín výrubu.
Dreviny podľa Zelenej linky plnia viacero funkcií ako napríklad klimatickú biotickú funkciu. V prostredí, kde je dostatok zelene, sa žije lepšie, kvalitnejšie a ľudia sú spokojnejší. Dreviny tiež pozitívne ovplyvňujú našu psychiku, čistia ovzdušie, pomáhajú znižovať hluk, vyrovnávajú teplotné rozdiely a tak ovplyvňujú mikroklímu a pomáhajú zachovávať biodiverzitu. „Dreviny v urbanizovanom prostredí okrem sociálnej funkcie plnia napríklad aj funkciu renaturalizačnú (sprírodňovaciu), asanačnú (ozdravovaciu), či melioračnú (zlepšovaciu),” uzavrela Zelená linka.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články

V súvislosti s modernizáciou električkovej trate na sídlisku Nad jazerom a výlukou električkovej dopravy na celom úseku trate od Važeckej po križovatku VSS, došlo z nedele na pondelok na základe požiadavky Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) k zmene signálneho plánu na svetelne riadenej križovatke pod mostom VSS.

Zavedenie tzv. združených zastávok v Košiciach, ktoré mali cestujúcim v mestskej hromadnej doprave umožniť pohodlnejší a bezpečnejší prestup medzi autobusmi a električkami na jednom mieste, sa opäť odkladá. Hoci projekt bol predstavený už na jeseň minulého roka a na vybraných miestach bolo osadené nové dopravné značenie, zastávky stále nie sú v prevádzke.

Pred 23 rokmi predalo mesto Košice spoločnosti Cassoviainvest Credit športovo-rekreačný areál Ryba na Aničke za vtedajších 16 miliónov korún (531 103 eur). Hoci nový majiteľ do areálu za tie roky investoval a získal do svojho vlastníctva aj reštauráciu Ryba, už dlhodobo sa ho snaží predať. V tejto súvislosti už viackrát oslovili mesto a súkromných podnikateľov.