Zelená linka vlani evidovala 109 podnetov k nelegálnemu výrubu drevín v urbanizovanom prostredí
Zelená linka v roku 2021 evidovala 109 podnetov k nelegálnemu výrubu drevín v urbanizovanom prostredí. Podozrení na poškodzovanie drevín bolo minulý rok 13. Informuje o tom Zelená linka na sociálnej sieti.
„V urbanizovanom prostredí sídiel vystupujú do popredia podnety týkajúce sa výrubov drevín na súkromných pozemkoch bez príslušného povolenia alebo iné zásahy súvisiace s poškodzovaním drevín, ako napríklad neodborný orez stromu, ktorý sa inak nazýva aj dekapitácia,” uviedla Zelená linka. Za drevinu sa považuje strom alebo ker, a to vrátane koreňovej sústavy, či už rastú jednotlivo alebo v skupinách mimo lesného pozemku.
Orgánom ochrany prírody v oblasti ochrany drevín v intraviláne obce je obec. V prípade výrubu drevín sa tak vyžaduje súhlas obce, pokiaľ si túto pôsobnosť nevyhradil okresný úrad. Ten, kto vykonáva výrub, je povinný mať povolenie, ktorým sa preukáže polícii alebo príslušnému orgánu. Pri výrube je taktiež potrebné dodržiavať podmienky výrubu, ako je množstvo alebo termín výrubu.
Dreviny podľa Zelenej linky plnia viacero funkcií ako napríklad klimatickú biotickú funkciu. V prostredí, kde je dostatok zelene, sa žije lepšie, kvalitnejšie a ľudia sú spokojnejší. Dreviny tiež pozitívne ovplyvňujú našu psychiku, čistia ovzdušie, pomáhajú znižovať hluk, vyrovnávajú teplotné rozdiely a tak ovplyvňujú mikroklímu a pomáhajú zachovávať biodiverzitu. „Dreviny v urbanizovanom prostredí okrem sociálnej funkcie plnia napríklad aj funkciu renaturalizačnú (sprírodňovaciu), asanačnú (ozdravovaciu), či melioračnú (zlepšovaciu),” uzavrela Zelená linka.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články
Košice sa opäť stanú epicentrom kulinárskych zážitkov! Zajtra 5.9. dorazí na parkovisko pred Kinom Úsmev očakávaná kolóna food truckov, ktoré budú rozmaznávať vaše chuťové poháriky na jesennom vydaní Košického Street Food Festivalu.
Už viac než dva roky Košický kraj prijíma ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy kvôli vojne na Ukrajine. Integračné centrum hrá v tejto náročnej situácii kľúčovú úlohu a jeho služby neustále pomáhajú stovkám ľudí začleniť sa do života v regióne.
Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu žiadnu privatizáciu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti neodhalila. Ani skrytú, ani žiadnu inú. Zato odhalila spoločenskú zodpovednosť VVS a jej podporu sociálne slabším skupinám, kultúre a športu. Vyplýva to z protokolu NKÚ.