Zeleninári žiadajú zastropovanie cien energií alebo dotáciu na zvýšené energetické náklady
Slovenskí zeleninári žiadajú zastropovanie cien energií alebo preplatenie časti zvýšených energetických nákladov formou dotácie. Pestovateľom zeleniny v skleníkoch či fóliovníkoch po enormnom zdražení energií vzrástli náklady na vykurovanie až 15-násobne. Ako v tlačovej správe uvádza hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová, pestovatelia sa obávajú, že bez štátnej podpory budú musieť znižovať výmery a likvidovať moderné skleníky. Ich drahá zelenina sa totiž stane takmer nepredajnou.
Pestovanie na zakrytých plochách predstavuje podľa SPPK ekologický spôsob pestovania, ktorý využíva geotermálnu energiu, biologickú ochranu rastlín bez pesticídov, recykluje použitú vodu a zanecháva nízku uhlíkovú stopu. „Na Slovensku je väčšina paradajok a uhoriek produkovaná práve na zakrytých plochách. Bez rýchlej štátnej intervencie hrozí zánik 1 300 pracovných miest. Namiesto kvalitnej slovenskej produkcie, ktorú náš zákazník vyhľadáva, tak budeme ešte viac dovážať cudziu zeleninu. Import sa zvýši o 70 až 100 miliónov eur ročne, aby vedel vykryť nároky spotrebiteľov. Toto si nikto z nás neželá,” dodal predseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska Oliver Šiatkovský.
Zväz zeleninárov a zemiakarov Slovenska už pred mesiacom listom upozornil na túto situáciu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zväz apeluje na prijatie efektívnych opatrení v čo najkratšom čase tak, aby došlo k stabilizácii cien energií na úrovni, ktorá by dovolila udržanie tohto segmentu poľnohospodárskej výroby. Zároveň je pripravený na diskusiu s ministerstvom k tejto problematike.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.