Zelenskyj hovoril s lídrami Británie a Švédska o pomoci obrancom Mariupoľa
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu hovoril s lídrami Veľkej Británie a Švédska o tom, ako sa dá najlepšie pomôcť obrancom Mariupoľa a desaťtisícom civilistov, ktorí zostali uväznení v obliehanom meste.
O osude Mariupoľa sa môže rozhodnúť buď bojom alebo diplomaciou, povedal Zelenskyj v nočnom videopríhovore k národu. „Buď naši partneri poskytnú Ukrajine všetky nevyhnutné ťažké zbrane, lietadlá, a bez preháňania hneď, aby sme mohli znížiť tlak okupantov na Mariupoľ a prelomiť blokádu, alebo to urobíme prostredníctvom vyjednávaní, v ktorých by rola našich partnerov mala byť rozhodujúca,” uviedol ukrajinský prezident.
Mariupoľ odoláva pokračujúcim ruským útokom
Kľúčový prístav v ukrajinskom meste Mariupoľ stále odoláva pokračujúcim ruským útokom. Uviedla to v nedeľu námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. Dodala, že obrancovia prístavu pri Azovskom mori viažu významné ruské sily, ktoré obliehajú mesto. Mariupoľ označila za „štít chrániaci Ukrajinu”, ktorý bráni ruským vojakom obliehajúcim mestom v postupe do iných oblastí krajiny. Maľarová konštatovala, že Rusi pokračujú v leteckých úderoch na Mariupoľ a pravdepodobne pripravujú obojživelný výsadok, aby podporili svoje sily v meste.
Zdroj: (SITA, bn)
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.