--.--.----Meniny: Načítavam...--:--:--
FacebookInstagramSpráva

Zelený ostrov uprostred betónovej džungle

Pre všetkých, ktorí majú radi záhradkárčenie, ale medzi panelákmi na to nemajú miesto, funguje na Sídlisku KVP komunitná záhrada. Kým doteraz sa pestovalo iba na spoločnom priestore, v týchto dňoch sa rozrastá o novú časť, kde si jednotlivé záhony môže záujemca prenajať a zodpovedať za nich. Komunitná záhrada na Sídlisku KVP funguje v priestoroch výmenníka

Redakcia KOŠICE:DNES
9. 6. 2016
0

Pre všetkých, ktorí majú radi záhradkárčenie, ale medzi panelákmi na to nemajú miesto, funguje na Sídlisku KVP komunitná záhrada. Kým doteraz sa pestovalo iba na spoločnom priestore, v týchto dňoch sa rozrastá o novú časť, kde si jednotlivé záhony môže záujemca prenajať a zodpovedať za nich.

Komunitná záhrada na Sídlisku KVP funguje v priestoroch výmenníka na Wuppertálskej ulici už tretí rok. Dobrovoľníci si tam môžu v oáze zelene medzi panelákmi oddýchnuť a vypestovať si, čo sa im zachce. Impulzom ku vybudovaniu bola rekonštrukcia výmenníka v rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry. „Dobrí ľudia dostali nápad, aby sa zo zanedbaného pozemku stala pekná záhrada,“ priblížil začiatky jej zakladateľ Martin Pizňak.

 

Učia deti

Tento obdivuhodný nápad sa ujal a dodnes sa vďaka tomu podarilo vybudovať unikátnu komunitu približne 15 stálych dobrovoľníkov. „Chodia ku nám deti zo škôl, tak isto tu máme aj starších ľudí, ktorí už majú nejaké skúsenosti so záhradkárstvom. Máme tu dokonca aj vysokoškolskú profesorku,“ povedal M. Pizňak. Od marca do mája, keď treba v záhrade najviac pomáhať, robia pre deti malú školu záhradkárov. „Chceme ich naučiť, že ovocie a zelenina nerastie v supermarkete, ale v záhrade,“ vysvetlil. Dodal, že deti im vyrobili napríklad keramickú mozaiku. „Mali to radi, pretože sa mohli zašpiniť od hliny,“ poznamenal.

 

komunitna zahrada07

komunitna zahrada04

 

Úrodu si rozdelia

Komunitná záhrada je otvoreným projektom, do ktorého sa môže zapojiť každý, kto pociťuje popri živote v betónovej džugli potrebu kontaktu s prírodou. „Čo sa týka jedlých rastlín, úrodu si rozdelíme. Je to forma odplaty za dobrovoľnú prácu. A čo sa týka okrasných rastlín, z tých sa iba tešíme celý rok,“ popisuje benefi ty práce v komunitnej záhrade M. Pizňak.

 

vikend otvorenych zahrad

Pozvánka na víkend otvorených záhrad

Martin Pizňak pozýva nových záujemcov na najbližšie akcie. „Ako jediná záhrada v Košiciach  sme sa zapojili do víkendu otvorených parkov a záhrad, ktorý bude u nás v nedeľu 12. júna od 13. do 18. hodiny. Posledný júnový týždeň organizujeme Levanduľové dni, keď budeme z našich levandúľ vyrábať rôznu kozmetiku, sladkosti a domáce produkty,“ zhrnul. Zároveň dodal, že v najbližších dňoch plánujú začať s výstavbou prednej záhrady. „Bude tu malé námestíčko a štyri záhony, ktoré by sme radi poskytli ľuďom, s tým že by si ich mohli prenajať a pestovať tam, čo sa im bude najviac páčiť a budú sa o to starať,“ uzavrel Pizňak.

 

Foto: Iveta Vaculová

 

 

Aký je váš názor?

#Spravodajstvo#Košice

Sledujte nás na Facebooku

Buďte vždy v obraze! Pridajte sa k našej komunite a dostávajte najnovšie správy z Košíc a okolia priamo do vášho feedu.

Pre čítanie ďalšieho článku
Potiahnite prstom doprava alebo doľava

Súvisiace články

Najnovšie články

Zelený ostrov uprostred betónovej džungle | KOŠICE: DNES