Zemplínčania roztancovali a rozospievali Hlavnú
Historické centrum Košíc sa dnes dopoludnia zmenilo na jedno veľké pódium. Účinkujúcimi na ňom boli folklórne súbory z miest a dedín na Zemplíne.
[article slug=”prehliadka-suborov-zemplinskeho-regionu”][/article]Klub Zemplínčanov v Košiciach v spolupráci s obcou Budkovce v michalovskom okrese totiž práve na dnešok zorganizoval v poradí už 22. ročník zemplínskeho majálesu v našom meste. Speváci, tanečníci a muzikanti zo 14 folklórnych súborov a skupín z okresov Michalovce, Vranov nad Topľou, Sobrance, Snina a Hmenné rozospievali a roztancovali Hlavnú ulicu najprv v rámci sprievodu a potom počas vystúpení na Dolnej bráne. Košičanom v rámci sprievodu predviedol ako sa má poriadne práskať bičom Michal Paľo z Hatalova neďaleko Michaloviec.
Milé podujatie otvoril primátor Richard Raši. “Zemplínsky som sa síce ešte nenaučil, ale Zemplínčanom rozumiem, pretože medzi nimi mám veľa dobrých priateľov. Oceňujem najmä to, že so sebou dnes priniesli nádherné počasie,” skonštatoval vo svojom krátkom úvodnom príhovore, po ktorom si spolu s členmi súboru Viňančan priamo na pódiu aj zatancoval. Predseda, alebo ako sa na Zemplíne hovorí “birov” usporiadajúceho klubu Michal Tkáč sa k svojim rodákom prihovoril v rodnom nárečí. Ocenil, že Zemplínčania opäť “prinešli kus svojich valaloch s kusom šerca”. Po hymne Zemplínčanov v Košiciach s názvom “Valali, valali, jak mi žaľ za vami” zaspievanej speváckou skupinou Hnojňane z Michaloviec už speváci a tanečníci predviedli folklór zo svojich dedín a miest.
Po vystúpeniach všetkých súborov na dolnej bráne bude zábava pokračovať od pol siedmej večer tradičným Zemplínskym bálom v Spoločenskom pavilóne.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.