Ženy na Slovensku čelia chudobe a nerovnosti na trhu práce, tvrdí prezidentka
Ženy na Slovensku čelia chudobe a dlhodobo aj nerovnosti na trhu práce. Rozdiel v platoch medzi mužmi a ženami sa pohybuje okolo 18 percent. Problémom podľa nej je tiež rodovo podmienené násilie. Zuzana Čaputová to povedala o dnešnom stretnutí s predstaviteľkami politických strán pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Diskusia sa zaoberala zhoršujúcou sa sociálnou a ekonomickou situáciou a jej konkrétnych dopadoch na život žien, a tiež o potrebe pomoci ženám, ktoré utekajú pred vojnovým konfliktom na Ukrajine.
Dnešné stretnutie prezidentka zamerala na problém chudoby a zdražovania, ktorému čelí aj Slovensko. „Predmetom debaty sa stali ženy, ktoré čelia riziku chudoby, ženy samoživiteľky a ženy nad 50 rokov života, ktoré majú problém sa zamestnať, a tiež seniorky,“ povedala Čaputová. Dodala, že v ohrození sú aj tisícky žien, ktoré utekajú pred vojnou na Ukrajine.
Prezidentka vyzvala na pomoc ľuďom, ktorí sa nachádzajú v pásme takzvanej pracujúcej chudoby. “Časť verejnosti má nárok na poberanie dávky v hmotnej núdzi, ale to, čo odporúčajú ekonómovia je, aby došlo k rozšíreniu dávky príspevku na bývanie,“ povedala hlava štátu. Pripomenula, že na Slovensku na ňu majú nárok len poberatelia dávok v hmotnej núdzi. Momentálne však náklady na bývanie išli natoľko hore, že na reálny život ostáva najmä matkám samoživiteľkám len veľmi málo peňazí. Vyzvala preto vládu, aby sa zaoberala zavedením podobnej dávky.
Rozhovor sa viedol aj na tému psychologickej pomoci, ktorá je v súčasnosti, keď svet prechádza z jednej krízy do druhej, potrebná. „Na Slovensku je veľmi poddimenzovaná psychologická pomoc. Jej kapacity potrebujeme aj pre mladú generáciu, ale aj pre ľudí, ktorí sú v strednom produktívnom veku a seniorom,“ povedala. Doplnila, že psychologická pomoc je na Slovensku nedostupná nielen finančne, ale aj kapacitne.
Hlava štátu zhodnotila stretnutie za konštruktívne a viedlo tiež k viacerým užitočným východiskám. Na stretnutí sa zúčastnila Anna Zemanová (SaS), Jana Žitňanská (Za ľudí), Martina Brisudová (OĽaNO), Petra Krištúfková (Sme rodina) a Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Pozvaná bola tiež viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová, Eva Marková z občianskeho združenia Jedenrodič, Anna Shvachka z občianskeho združenia Sme spolu, Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva a Beáta Berkyová z Únie rómskych materských centier.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.