Zhotoviteľa rýchlostnej cesty Šaca – Košické Oľšany stále nevybrali
Plánovaná cesta, ktorá má výrazne pomôcť doprave v Košiciach, už má stavebné povolenie. Robotníkov však na úseku Šaca – Košické Oľšany tak skoro neuvidíme.
Rýchlostná cesta R2 má byť obchvatom, ktorý odbremení mesto od tranzitnej dopravy. Podľa medializovaných časových plánov malo byť v júni vydané stavebné povolenie a v priebehu prvého polroka 2020 ukončené aj verejné obstarávanie na zhotoviteľa.
Investor, teda Národná diaľničná spoločnosť (NDS), môže byť spokojný len spolovice. Stavebné povolenie naozaj koncom mája Špeciálny stavebný úrad pre diaľnice na Ministerstve dopravy a výstavby vydal.
[ad][/ad]„Verejné obstarávanie zatiaľ nebolo ukončené,“ odpovedala na našu otázku hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Súťaž vyhlásili diaľničiari ešte v decembri 2018. Ponuky predložilo sedem uchádzačov zložených zo 14 stavebných spoločností. Súťaž predĺžili aj námietky, jedna bola vzatá späť, druhú zamietol Úrad pre verejné obstarávanie ešte v decembri 2019. Stále však nie je známy víťaz.
Úsek rýchlostnej cesty R2 zo Šace do Košických Oľšian má byť dlhý 14,3 kilometra a má obsahovať tri mimoúrovňové križovatky, 13 mostov a jedno odpočívadlo. Práce sú plánované na tri roky a diaľničiari na ne plánujú investovať 138 miliónov eur.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články

Košický samosprávny kraj predstavil nový formát Leteckých dní Košického kraja, ktoré plánuje zorganizovať v rovnakom termíne a na rovnakom mieste ako tradičné podujatie Aeroklubu Košice. Rozhodnutie vyvolalo ostrý spor medzi krajom a pôvodným organizátorom, pričom ani jedna strana zatiaľ nemá potrebné povolenie od Dopravného úradu.

Na našej facebookovej stránke sme sa začiatkom júla symbolicky rozlúčili s výraznou osobnosťou Košíc, Dr. Böszörményim, gynekológom-pôrodníkom, ktorý priviedol na svet tisíce detí v Košiciach. Pod našim príspevkom sa nahromadili stovky reakcií, spomienok a komentárov. Dojímavých, vďačných a vzdávajúcich hold jeho profesionalite. Aj preto sme sa rozhodli rozlúčiť s pánom doktorom obsiahlejším článkom.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.