Žien je na Slovensku o takmer 119-tisíc viac ako mužov

Žien je na Slovensku o takmer 119-tisíc viac ako mužov, najväčšiu skupinu tvoria štyridsiatničky. Oddelenie komunikácie Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) poukázalo na to, že Medzinárodný deň žien (MDŽ) sa na Slovensku dotýka takmer 2,78 milióna žien a dievčat. Z výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 vyplýva, že ženy k 1. januáru 2021 tvorili 51,1 percenta populácie krajiny. Počet obyvateľov od sčítania v roku 2011 vzrástol o necelé percento, no počet žien vzrástol o 0,5 percenta, a naopak, počet mužov narástol o 1,5 percenta. Za desať rokov tak pribudlo 14,6 tisíca žien a až 37,6 tisíca mužov.
ŠÚ SR uviedol, že vo všetkých krajoch Slovenska predstavovali ženy viac ako polovicu obyvateľov. Najväčšie zastúpenie mali v Bratislavskom kraji, kde tvorili takmer 52 percent obyvateľov. Najmenšiu prevahu mali ženy v Prešovskom kraji, kde tvorili 50,5 percenta obyvateľstva. V prípade okresov, v piatich tvorili ženy menšiu časť populácie, v 74 však počtom dominujú nad mužmi. Na úrovni okresov mali ženy na celkovom počte obyvateľov najväčšie zastúpenie v okrese Bratislava II (53,1 percenta), Košice IV (52,5 percenta) a Košice I (52, 4 percenta). Naopak, najmenší podiel žien a dievčat na celkovom počte obyvateľov mali okresy Námestovo (49,6 percenta), Sabinov a Stará Ľubovňa (49,8 percenta).
Takmer dve tretiny (64,8 percenta) žien je v produktívnom veku od 15 do 64 rokov. Najväčšiu skupinou z nich sú štyridsiatničky. Za ostatných desať rokov ubúda žien v produktívnom veku (15 – 64 rokov) a pribúda senioriek. V roku 2011 dosahoval podiel senioriek na ženskej populácii 15,4 percenta. Za posledných desať rokov sa tak počet senioriek zvýšil o 30,5 percenta. Podľa posledných výsledkov sčítania však seniorky tvorili pätinu ženskej populácie (20 percent). Je ich tak 556,5 tisíca, čo je takmer o 184-tisíc viac ako seniorov – mužov. „Takýto rozdiel spôsobuje najmä výrazne vyšší vek dožitia žien, ktorých stredná dĺžka života dosahuje 80,2 roka (dáta z roku 2020), pričom muži sa v priemere dožívali o takmer sedem rokov menej (73,5 roka). Za posledných 15 rokov sa tento ukazovateľ v ženskej populácii na Slovensku zvýšil zhruba o dva roky,“ ozrejmil ŠÚ SR.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Matka troch detí s onkologickým ochorením čelí zložitej situácii. Napriek tomu, že jej zdravotný stav sa po nasadení cielenej liečby zlepšil, štátna zdravotná poisťovňa odmietla náklady na liek preplatiť. Prípad aktuálne preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Inovačné centrum Košického kraja (ICKK) prišlo s novinkou, spustilo pilotný ročník výmenných stáží v rámci predmetu Inovuj a podnikaj. Na projekte spolupracuje s vybranými univerzitami a firmami z regiónu.

Klientky Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) na Laboreckej ulici si mohli dopriať kadernícke a kozmetické služby priamo na mieste vďaka návšteve študentiek z košickej Strednej odbornej školy beauty služieb na Gemerskej ulici.