Žilinka má podľa Stančíka vysvetľovať cestu do Moskvy pred zahraničným výborom parlamentu

Koaličný poslanec Andrej Stančík (OĽaNO) požiada predsedu zahraničného výboru Národnej rady SR o zvolanie mimoriadneho rokovania, na ktoré bude predvolaný generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ako ďalej hnutie OĽaNO informovalo v tlačovej správe, poslanec žiada, aby generálny prokurátor objasnil okolnosti svojej nedávnej návštevy v Moskve.
„Marošovi Žilinkovi dávame možnosť, aby návštevu dostatočne vysvetlil. Takáto návšteva je v kontexte súčasnej situácie na Ukrajine a hromadenia ruských síl na jej hraniciach necitlivá a vzbudzuje množstvo otáznikov,“ povedal Stančík. Zároveň pripomenul, že Žilinka navštívil Rusko ako jediný generálny prokurátor z krajín Európskej únie a rokoval s osobou, ktorá je na sankčnom zozname EÚ. Otázky podľa poslanca vyvoláva aj jeho politizácia obrannej dohody s USA a pripomienky nad rámec funkcie generálneho prokurátora.
Súčasťou zahraničnej pracovnej cesty generálneho prokurátora Maroša Žilinku v Moskve bol aj podpis Programu spolupráce medzi Generálnou prokuratúrou SR a Generálnou prokuratúrou Ruskej federácie na roky 2022 a 2023. Spolupráca sa podľa dohody má zameriavať na oblasti korupcie, extrémizmu, kyberkriminality, ekologických trestných činov, ako aj v oblasti ochrany práv a oprávnených záujmov sociálne zraniteľnej skupiny občanov.
Žilinka sa v Rusku zúčastnil spolu s prvým námestníkom Jozefom Kanderom na oslavách 300. výročia ruskej prokuratúry.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Odporúčané články

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

V pondelok 14. júla sa začína s „ostrou“ modernizáciou električkovej trate (MET) na sídlisku Nad jazerom. Táto časť 2. etapy MET 2 v Košiciach v celkovej dĺžke takmer 7 kilometrov patrí k najvýznamnejším investíciám do skvalitnenia mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktoré v nasledujúcich mesiacoch za celkovo takmer 200 miliónov eur uskutoční DPMK a mesto Košice.

Košické Sídlisko KVP sa stáva novým epicentrom street športov. V mestskej časti sme slávnostne otvorili moderný a inovatívny Skatepark KVP, ktorý premení doteraz nevyužitý priestor pod mostom na Moskovskej ulici na jedinečnú športovo-komunitnú zónu. Súčasťou areálu je aj plocha pre parkour, moderný workout a najmä priestor, kde sa mladí ľudia môžu stretávať a aktívne tráviť čas.