Životné dielo Petra Kalmusa
Dvadsať rokov práce a sedemdesiattisíc kamienkov, to je základná bilancia najvýznamnejšieho diela košického umelca Petra Kalmusa. Memento predstaví už tento piatok v lučeneckej synagóge, jednej z najväčších v strednej Európe.
Umelecké dielo Memento pozostáva zo 70-tisíc kamienkov, okruhliakov, za 70-tisíc židovských obetí holokaustu. „Do roku 1987 boli moje vedomosti o počte deportovaných a zavraždených židovských občanov veľmi hmlisté. Naivne som si myslel, že išlo o stovky, maximálne o niekoľko tisíc nevinných obetí. V roku 1987 som s hrôzou zistil, že počet obetí presiahol číslo 70-tisíc,“ spomína Peter Kalmus.
Splnený sen
To ho viedlo ku častejším návštevám židovských cintorínov, kde ho zaujali kamienky poukladané na náhrobkoch. Začal zbierať vlastné kamienky a každý jeden potom dotvoril mosadzným drôtom. „Prepojenie prírodou opracovaných a vyhladených kamienkov s tradičným výtvarným materiálom mosadzou sa mi javilo byť ideálne.“ Dielo je podľa neho tak historizujúce, ako aj súčasné, pokorné aj dynamické, meditatívne i pietne.
Do Lučenca ho v piatok popoludní príde odhaliť prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. „Splnila sa mi túžba, chcel som, aby to bol práve on,“ priznal Kalmus. Je veľmi zvedavý, aký prejav si prezident na vernisáž pripraví.
Exteriér by bol riskantný
Lučenec si vybral Kalmus aj napriek tomu, že počas druhej svetovej vojny bol súčasťou Maďarska. „Nakoľko v Lučenci vedeli, že kamienky sú pripravené na nejakú monumentálnejšiu realizáciu, tak ma oslovili a veľmi rýchlo sme sa dohodli,“ povedal Kalmus s tým, že uvažovali aj nad exteriérom – židovským cintorínom v Topoľčanoch – ale to by bolo podľa neho riskantné, pretože Memento je dosť krehké.
Najviac z Piešťan
Kamienky zbieral Kalmus v priebehu dvadsiatich rokov na celom Slovensku, tak ako boli z celého Slovenska obete holokaustu. „Najviac som ich našiel na kamienkovej pláži Prúdy na periférii Piešťan, kam chodím už desiatky rokov,“ skonštatoval Kalmus.
Matej Šulc
Foto: archív P. Kalmusa, Veronika Janušková
Odporúčané články
Košická Historická radnica bude 7. decembra dejiskom jubilejného 25. Večera kultúry národnostných menšín. Podujatie, ktoré organizuje Klub Národnostných Menšín a Pamätná Izba Sándora Máraiho v spolupráci s Komisiou národnostných menšín pri Mestskom zastupiteľstve v Košiciach, je už tradičnou oslavou rozmanitosti kultúr a tradícií rôznych komunít žijúcich v regióne.
Ľudia bez domova v Michalovciach môžu i tento rok využiť dočasné prístrešie, ktoré zriadilo mesto. Stan môžu nájsť v blízkosti útulku Slovenského Červeného kríža na Staničnej ulici. Aj tento rok ho gréckokatolícki a rímskokatolícki kňazi požehnali svätenou vodou.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., závod Košice, upozorňuje na plánovanú odstávku dodávky pitnej vody v mestskej časti Košice – Krásna. Dôvodom je odstraňovanie poruchy na vodovodnom potrubí na ulici Slanecká, roh Napájadla.