Zlučovanie mestských častí bude jednoduchšie, časť starostov sa búri
Novela týkajúca sa mestských častí Košíc nadobudla svoju účinnosť. Má sa ňou upraviť proces, ktorým môže dôjsť k zmene v usporiadaní mestských častí v Košiciach. V praxi to znamená jediné – novela zjednodušuje spájanie či rušenie jednotlivých mestských častí (MČ) Košíc, ktorých je skutočne požehnane. Napriek tejto skutočnosti, nie každá MČ je s novinkou spokojná.
Čo na to starostovia?
- Igor Petrovčík (Staré mesto)
- Daniel Petrík (Šaca)
- Ján Nigut (Košice – Ťahanovce)
- Dominik Babušík (Dargovských hrdinov)
- Adriana Šebeščáková Balogová (Džungľa)
- Monika Puzderová (Šebastovce)
Zrušenie MČ v praxi
Podľa dostupných informácií, ktoré uvádzajú autori právnej úpravy, o štruktúre mestských častí bude po novom rozhodovať mestské zastupiteľstvo v rámci štatútu mesta, pričom do rozhodovacieho procesu sa zaraďuje aj rada starostov, ktorej umožňuje využiť právo veta voči príslušnému uzneseniu mestského zastupiteľstva.
Schváliť zrušenie mestskej časti musí nadpolovičná väčšina mestských poslancov. Zastupiteľstvo bude navyše oprávnené “prelomiť” zamietavé stanovisko rady starostov trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov. Doteraz to fungovalo tak, že mestská časť mohla jednoducho odmietnuť zmenu územného usporiadania. Tým pádom bola šanca na zníženie počtu mestských častí takmer nulová.
Aký názor majú starostovia MČ?
V súvislosti s prijatou novelou oslovil portál KOŠICE: DNES všetky mestské časti Košíc, do uzávierky sa nám vyjadrili z MČ Staré Mesto, Šaca, Ťahanovce, Sídlisko Ťahanovce, Dargovských hrdinov, Šebastovce a Džungľa. „V plnej miere súhlasím s novelou zákona, nakoľko členenie mesta na 22 mestských častí je dlhodobo neudržateľný. Jednoznačne som za zníženie počtu mestských častí v Košiciach,“ znie názor starostu MČ Košice – Staré Mesto Igora Petrovčika.
Jeho náprotivok Daniel Petrík z MČ Košice – Šaca má opačný názor. „Verejnosti je predkladaná téza, o koľko finančných prostriedkov pripravuje fungovanie miestnych samospráv malých mestských častí mestský rozpočet. Nikto nepoukazuje na to, aký príjem má mesto Košice z týchto MČ a aká je ich efektivita smerom k občanovi. Mesto Košice v našej MČ za posledné desaťročia neurobilo žiadnu investíciu. Zrušenie MČ Košice-Šaca by znamenalo zároveň aj jej postupnú likvidáciu,“ uviedol s dôvetkom, že pri prípadnej úvahe o rušení či zlučovaní mestských častí sa spolieha na zdravý rozum mestských poslancov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zmeny usporiadania MČ v Košiciach budú po novom jednoduchšie
Podstatne väčšej kritike podrobil schválenú novelu starosta MČ Košice – Ťahanovce, Ján Nigut. „Po malej ankete v dedine sme zistili, že občania ani nemajú prehľad o konaniach na účet obce. Nie každý kupuje noviny a sleduje anonymných komentátorov na FB. Zákon o obecnom zriadení hovorí jasne. Občania sa v referende môžu rozhodnúť o spojení i rozdelení obce. Slobodne! V Košiciach sa to vyškrtlo,“ hovorí rozhorčený starosta.
Naopak, prednostka MČ Košice-Sídlisko Ťahanovce Beáta Zemková sa redukovaniu mestských častí nebráni. „Redukcia mestských častí je do budúcna nevyhnutným krokom. Samosprávy dostávajú stále menej peňazí a sú veľké očakávania týkajúce sa činnosti v prospech obyvateľov. Pri počte 22 MČ sú náklady len na úrady, poslancov a starostov dnes o dosť vyššie ako v Bratislave, kde je 17 mestských častí pri rozlohe skoro raz takej, ako tá košická a pri dvojnásobnom počte obyvateľov. Novela prináša možnosť Košiciam sa rozhodnúť, ako to vlastne chcú, aký model považujú za správny a efektívny,“ hovorí. Dodáva však, že nie je dôležité len redukovať mestské časti, ale aj posilniť ich kompetencie.
„Novela zákona o meste Košice dáva priestor na riešenie dlhodobého problému s počtom mestských častí. Schválená novela je z tohto pohľadu určite prínosná, pretože zjednodušuje rozhodovacie procesy pri znížení počtu mestských častí, ktoré doteraz boli vzhľadom k nastaveným podmienkam takmer nerealizovateľné. Je nevyhnutné, aby sa po dlhých rokoch debát konečno dospelo k redukcii mestských častí, čo by Košiciam prinieslo patričnú úsporu vo financiách na jeho ďalší rozvoj. Za ideálny model pokladám redukciu mestských častí formou zlúčenia minimálne o polovicu oproti súčasnému stavu,“ myslí si starosta MČ Košice – Dargovských hrdinov, Dominik Babušík.
Adriana Šebeščáková Balogová, starostka MČ Košice – Džungľa a Monika Puzderová, starostka Šebastoviec sú presvedčené, že občanom je schválenou novelou odobraté právo na vyjadrenie názoru základným nástrojom priamej demokracie občanov na rozhodovaní o dôležitých veciach v otázkach verejného záujmu, a síce referendum.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Program posledných dní osláv bude nabitý. Dni mesta Košice nekončia
Napriek rozdielnym názorom na schválenú právnu úpravu, všetci predstavitelia samospráv pripúšťajú, že k nejakej zmene dôjde, alebo by k nej dôjsť malo.
Jasno v tom má najmä Igor Petrovčik zo Starého Mesta: „Odpoviem mojou predstavou budúceho logického usporiadania košickej samosprávy. MČ Stred by vznikla spojením Severu, Džungle, Starého Mesta, Juhu a Kavečian do jedného celku. MČ Východ by mohla vzniknúť spojením MČ Nad Jazerom, Vyšné Opátske a Krásna. MČ Terasa by vznikla spojením MČ Západ, Barce a Šebastoviec. MČ Grunt by mohla vzniknúť z KVP, Myslavy, Pereša a Lorinčíka. MČ Sever by vznikla zlúčením sídliska a obce Ťahanovce. MČ by tvorila Šaca a Poľov a poslednou MČ by zostal samostatný Lunik IX.“
„Nie je to o rušení, ale skôr spájaní, kde môže byť aj zachovaný historický názov, ale samospráva a úrad by bol len jeden. Každopádne pre porovnanie Džungľa či Šebastovce majú okolo 750 obyvateľov, kým napr. Západ má viac ako 37.000 obyvateľov, čo je absolútny nepomer,“ myslí si Beáta Zemková zo Sídliska Ťahanovce.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na Sídlisku Ťahanovce vznikne nová oddychová zóna (FOTO)
„Ak už spojiť, tak jedno stavebne zrastené mesto Košice z MČ napr. Staré mesto, Sever, Juh, Jazero, Západ, (ktorého úrad je niekoľko metrov od MMK),“ pridáva sa Monika Puzderová zo Šebastoviec.
Aký je teda ideálny model? „Za ideálny model pokladám redukciu mestských častí formou zlúčenia minimálne o polovicu oproti súčasnému stavu. Nesmieme ale zabudnúť, že s redukciou mestských častí musí prísť aj k prevodu časti kompetencií z mesta na mestské časti tak, aby si svoju správu vedeli zabezpečiť samostatne a podľa môjho názoru aj omnoho rýchlejšie.“
Všetky mestské časti sú v ohrození
Podľa starostky Džungle sú v ohrození všetky mestské časti. „Myslím si, že v súčasnej dobe je každá mestská časť ohrozená. Je tam viac návrhov, ale ešte nikto s tým oficiálne nevyšiel. Kľudne sa môže stať, že vznikne jedno veľké mesto Košice bez mestských častí, len s nejakými ohlasovňami,“ hovorí Adriana Šebeščáková Balogová.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Cestovné v Košiciach od júna zdražie. Aké zmeny prinesie nová tarifa?
„Môžeme „položiť“ na stôl fakty. Ale bude to „Pandorina skrinka“. Zistíme možno, že práve sídliskové MČ sú najdrahšie v pomere „cena/výkon“ a duplikujú mesto. Pri prechode kompetencií sa môžu stať mestské podniky konkurencieneschopné, tým pádom aké…? Dopadová štúdia neexistuje. Nové finančné postupy, výdavky, kompetenčné problémy, ich výkon, personálne zabezpečenie. To všetko sú financie, ktoré nevieme, koľko budú stáť nové rozloženie samosprávy. O odmeňovaní nových orgánov ani nehovoriac,“ uzatvára tému starosta Ťahanoviec, Ján Nigut.
(Martin Debnár)
Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.