Zlyhania v elektronizácii zdravotníctva oberajú pacientov o kvalitnú zdravotnú starostlivosť, tvrdí NKÚ
Slovenské zdravotníctvo sa prepadá v každej z oblastí elektronizácie, na ktoré sa kontrolóri pozreli v rámci troch tohtoročných kontrol. V tlačovej správe to uviedol Najvyšší kontrolný úrad SR. Súbor problémov, ktoré sa už dlhé roky nabaľujú, má spoločného menovateľa – zlyhávajúce ministerstvo zdravotníctva.
Podľa NKÚ chýba strategické plánovanie a finančné riadenie na základe dát a tiež koordinácia kľúčovej verejnej politiky. „To všetko má za následok, že dnes nevieme povedať, či objem peňazí smerujúci do slovenského zdravotníctva je postačujúci, či sú peniaze využívané efektívne a hospodárne a či občan, ktorý má nárok na kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ju aj v reálnom živote dostane,“ povedal predseda NKÚ SR Ľubomír Andrassy.
Systém eZdravie využívajú pacienti aj lekári podľa NKÚ len minimálne, mechanizmus DRG na vypočítanie spravodlivejšieho financovania nemocníc a liečby pacientov, funguje len na dobrovoľnej báze. Zdravotnícke dáta v rámci národných registrov Národného centra zdravotníckych informácií, na základe ktorých by rezort zdravotníctva mohol kvalitnejšie plánovať, chýbajú, neoverujú sa, ani nevyhodnocujú. A do problémov s hospodárením sa podľa kontrolórov dostávajú aj dve najväčšie záchranné služby v Bratislave a Košiciach, na ktoré sa zamerali v rámci výkonu štvrtej tohtoročnej zdravotníckej témy.
Národní kontrolóri opakovane upozorňujú na to, že nedochádza k výraznejšiemu pokroku v systémových opatreniach, akými sú zavedenie mechanizmu DRG, plná a udržateľná prevádzka eZdravia či funkčné registre NCZI s aktuálnymi a spoľahlivými zdravotníckymi dátami. Práve tieto časti elektronizácie slovenského zdravotníctva by mali podľa NKÚ aktívne prispievať k znižovaniu zadlžovania zdravotníckych zariadení, nemocníc a k riadeniu takto komplikovanej verejnej politiky na základe korektných dát. „Všetky tieto nedostatky smerujú k tomu, že najhoršej situácii sú vystavovaní pacienti, lekári a vrcholový manažment zdravotníckych zariadení,” upozorňuje NKÚ.
Zdroj: SITA, su, it
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.