Zmeny v zákone o strelných zbraniach majú zamedziť ich zneužívaniu na terorizmus
Doba platnosti zbrojnej licencie sa skracuje z neurčitej doby na päť rokov. Doba platnosti zbrojného preukazu zostáva desať rokov, pričom raz za päť rokov sa bude preverovať bezúhonnosť a spoľahlivosť držiteľa zbrojného preukazu a podmienka pobytu na území SR. Vyplýva to z novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorú dnes podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci parlamentu odobrili predmetnú novelu 2. decembra.
Prijaté zmeny majú zamedziť zneužívaniu strelných zbraní na trestnú činnosť súvisiacu najmä s teroristickými útokmi. Novela reaguje na európsku smernicu, ktorou sa medzi zbrane kategórie A, teda zakázané zbrane, zaraďujú ďalšie druhy. Ide o zbrane, ktoré sú podľa súčasného znenia zákona zaradené v nižších kategóriách. Sú to napríklad zbrane s veľkou kapacitou, teda na 10 alebo 20 nábojov. Zbrane kategórie A, B, C, ktoré boli upravené na zbrane kategórie D, sa ponechajú v ich pôvodných kategóriách z dôvodu, že tieto zbrane boli jednoduchou úpravou opätovne sfunkčnené a boli použité pri teroristických činoch.
Držiteľom zbrojných preukazov skupiny F (na múzejné a zberateľské účely) sa umožní z vybraných zbraní kategórie A, B a C streľba za presne stanovených podmienok. Spomedzi zakázaných doplnkov zbrane sa čo najskôr vylúči zameriavač skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie. Podľa odôvodnenia tohto návrhu použitie takzvaného nočného videnia pri love diviačej zveri bude významnou pomôckou v boji s africkým morom ošípaných.
Zdroj: (SITA, gko;DSe)
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.